Akademia Katolicka w Warszawie zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Prawo i Kościół”, która odbędzie się w siedzibie uczelni na Bielanach w poniedziałek 15 kwietnia.
W konferencji weźmie udział blisko 40 prelegentów z różnych ośrodków naukowych w Polsce i zagranicy, którzy poruszą zagadnienia z historii, filozofii i teologii prawa. Ponadto przygotowane przedłożenia dotyczyć będą prawa procesowego, oświatowego i cywilnego, rodzinnego i sakramentów oraz karnego i międzynarodowego.
Tego typu sympozjum organizujemy na naszej udzielni po raz pierwszy, jednak chcielibyśmy, aby stało się ono wydarzeniem stałym i cyklicznym – zapowiedział ks. dr hab. Tomasz Jakubiak, profesor uczelni i przewodniczący komitetu organizacyjnego. Tytuł konferencji wskazuje, że podjęta zostanie refleksja nad tym jak prawo państwowe i kościelne postrzega Kościół oraz jakie miejsce zajmuje ono w społeczności wiernych. Celem każdej nauki jest jej popularyzowanie oraz podejmowanie aktualnych problemów, a nasze sympozjum daje ku temu dobrą przestrzeń – zapewnił organizator.
Poszczególne wykłady będą interesujące zarówno dla prawników świeckich, jak i kościelnych. Nie zabraknie też cennych wystąpień z zakresu prawa wyznaniowego. Będzie można dowiedzieć się między innymi o: stwierdzaniu nieważności małżeństw, możliwości otrzymania rozgrzeszania przez rozwodników żyjących w nowych małżeństwach. Wiele wystąpień zostanie poświęconych przeciwdziałaniu popełnianiu przestępstw przez duchownych wobec osób nieletnich. Nie zabraknie refleksji nad miejscem katechezy w szkole, a także nad ostatnio głośnym zagadnieniem synodalności w Kościele. Będzie można wyrobić sobie opinię o tym jak Unia Europejska postrzega Kościół katolicki. To tylko niektóre podejmowane zagadnienia.
Do udziału w wydarzeniu są zaproszeni nie tylko naukowcy, ale także pasjonaci prawa, społecznicy, duszpasterze i osoby zaangażowane w życie parafii. Jednym słowem wszyscy, którzy chcieliby rozwiązać dotyczące ich problemy prawne. Wstęp jest wolny, zaś całość wydarzenia odbywać się będzie w auli uczelni, przy ul. Dewajts 3 (Wejście A) w godzinach od 10.00 do 17.00. Uczestnicy będą mogli nie tylko posłuchać ciekawych wykładów, ale również zadać pytanie prelegentom. Okazji do postawiania pytań będzie wiele, jak również osobistej rozmowy z prelegentami.
Wśród prelegentów jest 10 profesorów i doktorów habilitowanych, 13 doktorów. Reprezentują oni m.in. następujące ośrodki naukowe: Uniwersytet Navarra w Pampelunie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Pomorski w Słupsku, Uniwersytet Radomski, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Warszawski, Akademię Jagiellońską w Toruniu, Akademią Katolicką w Warszawie, Akademię Mazowiecką w Płocku.
Przeczytaj również
mat.prasowe, kh/Stacja7