Nasze projekty

Sejmowa komisja ds. aborcji będzie obradować w przyszłym tygodniu

Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących aborcji ma się spotkać we wtorek 23 kwietnia. Zostanie wtedy rozpatrzony wniosek o przeprowadzenie wysłuchania publicznego, którego przedmiotem ma być treść wszystkich czterech projektów.

Fot. senivpetro/Freepik

Komisja Nadzwyczajna „do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży” została powołana w piątek 12 kwietnia uchwałą Sejmu. Gremium to tworzy 27 osób, w tym aż 25 kobiet. Przewodniczącą jest Dorota Łoboda (PO), a zastępczyniami Karina Bosak (Konfederacja), Urszula Nowogórska (PSL-Trzecia Droga), Ewa Szymanowska (Polska 2050-Trzecia Droga) i Anna Maria Żukowska (Lewica). Swojej kandydatury na zastępczynię nie zgłosiły przedstawicielki klubu PiS.

Zgodnie z sejmowym parytetem w Komisji zasiada 11 przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, 9 – Koalicji Obywatelskiej, z PSL – 2, z Polski 2050 – 2, Lewicy – 2 oraz z Konfederacji – 1.

ZOBACZ>>> Sejm zdecydował ws. projektów czterech ustaw o aborcji

Reklama

Pierwsze posiedzenie Komisji w dniu jej powołania poświęcone było jedynie wyborowi Prezydium, czyli przewodniczącej i jej zastępczyń. Pierwsze merytoryczne posiedzenie zaplanowano natomiast na wtorek 23 kwietnia o godz. 12.00 w sali im. Olgi Krzyżanowskiej (nr 412, bud. U).

Podczas obrad ma zostać rozpatrzony wniosek o podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia wysłuchania publicznego dotyczącego czterech projektów będących przedmiotem prac Komisji. Jest to jedyny punkt zaplanowanych obrad.

Co zakładają projekty?

Lewica złożyła dwa projekty w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich zakłada legalizację aborcji na życzenie do 12. tygodnia ciąży bez podania przyczyny, a do 24 tygodnia w przypadku „gdy występują nieprawidłowości rozwojowe lub genetyczne płodu”. Drugi natomiast dotyczy wykreślenia penalizacji aborcji z Kodeksu karnego. Przerwanie ciąży do 12. tygodnia za zgodą kobiety nie byłoby uznawane wówczas za przestępstwo.

Reklama

W myśl projektu Koalicji Obywatelskiej „osoba w ciąży” ma „prawo do świadczenia zdrowotnego” w postaci aborcji w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.

PRZECZYTAJ>>> Prof. Andrzej Zoll: Aborcja nie jest prawem człowieka

Projekt Trzeciej Drogi natomiast zakłada powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r., czyli odwrócenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., który stwierdzał, iż aborcja dokonana w przypadku przesłanki eugenicznej jest niezgodna z Konstytucją RP. Politycy Trzeciej Drogi chcą w następnym kroku przeprowadzenia referendum.

Reklama

Od 2021 r., po orzeczeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r., aborcja jest w Polsce dopuszczalna w dwóch przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety oraz gdy jest efektem czynu zabronionego (gwałtu lub kazirodztwa).

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja