Nasze projekty

Godność dziecka poczętego

Autorytety prawne i ludzie Kościoła przypominają, że aborcja zawsze jest złem.

fot. Suhyeon Choi/Unsplash

W czwartek, 11 kwietnia w polskim Sejmie odbyło się czytanie oraz debata nad czterema projektami dotyczącymi aborcji. Dziś natomiast odbędzie się głosowanie w tej sprawie. W związku z tym przypominamy głosy autorytetów prawnych oraz ludzi Kościoła na temat godności dzieci poczętych oraz aborcji.

CZYTAJ>>> Aborcja wraca do Sejmu

Papież Franciszek

Na temat aborcji niejednokrotnie wypowiadał się papież Franciszek, podkreślając w swoich wypowiedziach, że „aborcja to morderstwo”. „Musimy zawsze bronić ludzkiego życia, od poczęcia aż do śmierci. Nigdy nie przestanę mówić, że aborcja to morderstwo, czyn zbrodniczy, nie ma na to innego określenia: oznacza ona odrzucenie, wyeliminowanie niewinnego życia ludzkiego. To porażka tych, którzy ją praktykują, i tych, którzy stają się wspólnikami: wynajętych morderców, płatnych zabójców. Nigdy więcej aborcji, proszę!” – podkreśla papież.

Reklama

ZOBACZ>>> Papież: nigdy nie przestanę mówić, że aborcja to morderstwo

Przewodniczący Episkopatu Polski

W czwartek, 11 kwietnia przewodniczący KEP, abp Tadeusz Wojda SAC wydał stanowisko ws. poszanowania życia ludzkiego w fazie prenatalnej. Przypomniał w nim, że polska Konstytucja zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia (art. 38), a także chroni macierzyństwo, rodzicielstwo i rodzinę (art. 18). „Nienarodzone dzieci są najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich ludzi. Aborcja niesie zagrożenie również dla kobiet i ich najbliższych, a także dla całego społeczeństwa” – podkreślił.

CZYTAJ WIĘCEJ>>> Przewodniczący KEP: aborcja niesie zagrożenie dla całego społeczeństwa

Reklama

Prof. Andrzej Zoll

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego, prof. Andrzej Zoll podkreśla w swoich wypowiedziach, że w polskiej debacie na temat aborcji wypowiada się tezę, że jest to prawo człowieka, a nawet jego prawo podstawowe. To nieprawda. Nie ma tak wyrażonego prawa – stwierdza. Nie jest prawdą, że aborcja jest prawem człowieka, takie prawo nie jest nigdzie zapisane – dodaje.

Nie ma żadnego prawa do aborcji. Może być najwyżej dozwolenie na aborcję w wyjątkowych wypadkach. Nie może też być żadnego „podstawowego prawa” w tej materii. To bzdura! Dla prawnika jest to nie do przyjęcia – mówił w wywiadzie dla KAI.

Abp Stanisław Gądecki

W styczniu tego roku, abp Stanisław Gądecki, będący wtedy jeszcze przewodniczącym KEP wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że „każdy – nie tylko członek Kościoła katolickiego – człowiek prawego sumienia stoi wobec moralnego obowiązku uszanowania ludzkiego życia od jego początku, aż do naturalnej śmierci”.

Reklama

„W duchu odpowiedzialności za Kościół w Polsce i za dobro naszej wspólnej Ojczyzny, wzywam wszystkich ludzi dobrej woli, by jednoznacznie opowiedzieli się za życiem” – podkreślał. Zaapelował również do członków obu izb parlamentu i prezydenta Rzeczypospolitej, „by dali świadectwo prawdziwej troski o życie bezbronne, bo nienarodzone”.

Kard. Kazimierz Nycz

Jeśli słyszę powiedzenie „prawo do aborcji” to mi się coś w głowie przewraca. Nazwijmy sprawę po imieniu: prawo do zabijania życia ludzkiego, człowieka, który się począł pod sercem matki – mówił kard. Kazimierz Nycz w rozmowie z red. Grzegorzem Miśtalem w TVP1 w październiku.

Jesteśmy zobowiązani bronić ludzkiego życia od poczęcia. Czasem przykro, że po dwudziestu wiekach chrześcijaństwa trzeba ciągle to przypominać. Dziś bowiem człowiek sam chce decydować o życiu innych, wydzierając prawo Bogu – mówił w kwietniu tego roku , apelując o modlitwę w intencji szacunku dla życia nienarodzonego.

PRZECZYTAJ>>> Kard. Nycz: “prawo do aborcji” to prawo do zabijania życia ludzkiego

Prymas Polski

Abp Wojciech Polak pytany niedawno o kwestie debaty w Sejmie podkreślił, że obrona życia poczętego, to nie kwestie tylko religijności, ale przede wszystkim człowieczeństwa. Jako ludzie wierzący opowiadamy się za życiem. Papież wraca ostatnio często do tego tematu, kiedy mówi wprost, że to nie jest kwestia religijna, tylko ogólnoludzka. to kwestia obrony człowieka i jego praw – powiedział Prymas Polski, abp Wojciech Polak.

Kard. Stanisław Dziwisz

Każdy człowiek, każda ludzka istota ma prawo do życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. To nie jest tylko sprawa religii i wiary. To jest sprawa fundamentów człowieczeństwa. Ojciec Święty mówił: „Nie ma i nie będzie miał przyszłości naród, który pozbawia życia najmniejszych i najbardziej bezbronnych! – zwracał uwagę kard. Stanisław Dziwisz.

Kard. Grzegorz Ryś

Módlmy się za naszych parlamentarzystów, żeby byli ludźmi sumienia, poszanowania życia – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas ostatniej czwartkowej mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Rzymie.

Prośmy też za nas wszystkich, którzy upominamy się o ten szacunek dla życia, aby tym naszym upomnieniom i słowom, towarzyszyła też nasza troska i rzeczywista pomoc dla matek oczekujących potomstwa, dla rodzin, które się spodziewają dziecka – podkreślił metropolita łódzki.

Zbigniew Kaliszuk

Do sejmowej debaty na temat aborcji odniósł się także Zbigniew Kaliszuk, wiceprezes fundacji Grupa Proelio i koordynator kampanii „Każde życie jest cudem”. Projekty lekko różnią się skalą okrucieństwa, które ze sobą niosą, ale łączy je to, że każdy z nich zakłada prawo do zabicia dziecka z zespołem Downa aż do 24 tygodnia ciąży. Bardzo głęboko w pamięć zapadło mi zdanie, które przy okazji pierwszych masowych marszów aborcyjnych, w 2016 r., napisała Ola w mediach społecznościowych: „Czy jestem gorsza? Czy naprawdę tak bardzo chcesz, żeby mnie nie było?” Żaden człowiek nie powinien musieć stawiać takich pytań! – podkreśla Zbigniew Kaliszuk.

Abp Adrian Galbas

Dziś głos w obronie życia poczętego znów musi być podnoszony wyraźnie. Kościół naucza niezmiennie (por. KKK 2270 nn.), że życie ludzkie zaczyna się przy poczęciu i od poczęcia ma pełną wartość i godność, tak samo jak życie w każdym innym momencie, aż do naturalnej śmierci. Podlega też takiej samej ochronie. I w pierwszym tygodniu, i w jedenastym, i w dwunastym i w każdym, aż po ostatni – mówił abp Adrian Galbas, metropolita katowicki.

Prawa kobiet są ważne, ale czemu mają być ważniejsze niż prawa dzieci? Jedne i drugie można i trzeba pogodzić – stwierdził abp Galbas.

Watykan

Dykasteria Nauki Wiary opublikowała w ostatnim czasie dokument „Dignitas infinita” obejmującym papieskie magisterium z ostatniej dekady: od wojny po ubóstwo, od przemocy wobec migrantów po przemoc wobec kobiet, od aborcji po macierzyństwo zastępcze i eutanazję, od teorii gender po przemoc cyfrową. W dokumencie dykasteria podkreśla, że aborcja „dokonana na życzenie ma cechy, które czynią ją szczególnie poważną i godną potępienia” i przypomina się, że że „obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną wszelkich praw człowieka”.

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę