Nasze projekty

Kard. Nycz: “prawo do aborcji” to prawo do zabijania życia ludzkiego

“Jeśli słyszę powiedzenie "prawo do aborcji" to mi się coś w głowie przewraca. Nazwijmy sprawę po imieniu: prawo do zabijania życia ludzkiego, człowieka, który się począł pod sercem matki” - mówił kard. Kazimierz Nycz w rozmowie z red. Grzegorzem Miśtalem w TVP1. Kardynał zaapelował także o to, by mieć otwarte serca dla ludzi gdziekolwiek na świecie potrzebują pomocy.

Fot. TVP1/screenshot

Rozmowa z metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem została wyemitowana w przeddzień XXIII Dnia Papieskiego, który w tym roku odbywa się pod hasłem: „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Słowa te nawiązują do encykliki św. Jana Pawła II – Evangelium Vitae (Ewangelia życia) o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia.

Na początek red. Grzegorz Miśtal zapytał dlaczego akurat te słowa zostały zaczerpnięte jako hasło tegorocznego Dnia Papieskiego. To pewna transformacja pojęcia, którego często używał Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu – mówił o cywilizacji śmierci. My nadaliśmy temu pozytywny wymiar – cywilizację życia – powiedział kard. Kazimierz Nycz.

Jak podkreślił, w czasach kiedy Jan Paweł II wypowiadała się na temat cywilizacji życia i śmierci często padały głosy, że “mówi to pesymistycznie, a  że przecież tak źle nie jest”. Dzisiaj kiedy popatrzymy na to z perspektywy pewnego czasu wstecznego, to się okazuje, że także w tej dziedzinie był wielkim prorokiem, bo czymże jest takie wydarzenie, jak chociażby sławna dziś już Bucza na Ukrainie – powiedział metropolita warszawski. 

Reklama

CZYTAJ: Znani artyści wystąpią na koncercie upamiętniającym Jana Pawła II. Emisja już w niedzielę

Aborcja “to prawo do zabijania życia”

Następnie prowadzący rozmowę zwrócił uwagę, na świat w jakim obecnie żyjemy, na zapatrzenie na własną siłę i karierę. Człowiek w tym zapatrzeniu na bieżące życie, bieżący świat zapomina o pewnych wartościach najważniejszych, podstawowych, do których należy wartość i świętość ludzkiego życia i wydaje mu się, że to też jest dziedzina, w której ma prawo po swojemu, czasem w przesadnie pojętej wolności, ustanawiać prawo – podkreślił. 

W aspekcie tej cywilizacji życia muszę powiedzieć o jednej sprawie, bo musi to głosić i głosi Kościół. To prawda, że człowiek ma prawo do tego i tamtego i ma prawo z tego korzystać, ale jeśli słyszę powiedzenie „prawo do aborcji” to mi się coś w głowie przewraca. Nazwijmy sprawę po imieniu: prawo do zabijania życia ludzkiego, człowieka, który się począł pod sercem matki – zaznaczył metropolita warszawski. 

Reklama

Kard. Nycz nawiązał do słów Jana Pawła II, który w latach 90. bardzo mocno apelował o ochronę dzieci nienarodzonych, wypowiadając “bardzo radykalne słowa”. Papież mówił wtedy, że jeżeli mamie wolno zabić dziecko, to cóż stoi na przeszkodzie, by ktoś zabił mnie albo żebym ja zabił ciebiemówił. 

ZOBACZ: Milena Kindziuk: „Emilia i Karol Wojtyłowie nie zgodzili się na aborcję. Była to decyzja heroiczna”

“Pomoc jest wyrazem troski, żeby się takie Bucze nie powtarzały”

W dalszej części rozmowy red. Grzegorz Miśtal odniósł się to wcześniej wspomnianej przez kard. Nycza ukraińskiej Buczy. Podkreślił, że przejawem naszej wiary, w to że cywilizacja życia pokona cywilizację śmierci jest także pomoc jaką miliony z nas ciągle niesie walczącej Ukrainie. Metropolita warszawski wskazał, że należy pamiętać, że wojna na Ukrainie, patrząc na nią z perspektywy pozaeuropejskiej, niestety jest jedną z wielu wojen, która trwa na świecie. Pomoc jest wyrazem troski, żeby się takie Bucze nie powtarzały, żeby od wybuchu rakiet nie ginęło na raz 10-20 ludzi, ale musimy pamiętać, że przyczyny tego, że nie ma pokoju na świecie są daleko głębsze. Jeżeli tym przyczynom nie zapobiegniemy to będziemy mieli poważny problem – powiedział kardynał.

Reklama

Druga sprawa jest taka, żebyśmy pod wpływem różnych czynników, poza etycznych, nie zmęczyli się i z jakiś powodów nie przestali zmniejszać empatii do tej pomocy. Myślę, że to się nie stanie, ale czasem pewne objawy i rysy są i to też trzeba sobie powiedzieć. Jako naród, który się mieni katolicki musimy mieć świadomość, że są ludzie na Ukrainie lub gdziekolwiek indziej potrzebujący pomocy ze względów ludzkich i humanitarnych, ale także ze względów ewangelicznych i religijnych. Zobowiązuje nas przykazanie miłości Boga i bliźniego i nikt z nas nie może być zwolniony z tego przykazania – dodał. 

CZYTAJ: Rozmowy z Janem Pawłem II. Wojna

Tysiące ludzi skorzystało z pomocy Dzieła Nowego Tysiąclecia

Jak zwrócił uwagę red. Grzegorz Miśtal, Fundacja Nowego Tysiąclecia to przykazanie miłości realizuje między innymi poprzez swój program stypendialny na rzecz młodych, uzdolnionych osób z niezamożnych rodzin. 

W ciągu 23 lat tysiące ludzi skorzystało z tej pomocy. Stale w pomocy jest dwa i pół tysiąca osób. Powiedzmy sobie to uczciwie i szczerze bo się chlubimy tym, że mamy kraj, który się bardzo szybko rozwija, że niestety ta pomoc jest ciągle potrzebna. Sprawdzają się słowa: „biedniejszych, ubogich ciągle mieć będziecie”. Gdyby nie te stypendia, to te 3 tysiące prawdopodobnie nie miałoby dostępu do takich szkół średnich i takich uczelni jak ma teraz. Dlatego jest to absolutnie w duchu cywilizacji życia i w duchu przykazania miłości – powiedział kard. Kazimierz Nycz.

pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja