Nasze projekty

Francja: Komisja badająca nadużycia w Kościele szacuje, że było 10 tys. ofiar

Komisja, która dla francuskiego episkopatu bada nadużycia w Kościele szacuje, że w ciągu ostatnich 70 lat w instytucjach kościelnych mogło zostać pokrzywdzonych nawet 10 tysięcy osób.

Komisja została powołana przez episkopat Francji i ma ona przygotować kompleksowy raport na temat nadużyć w Kościele nad Sekwaną w ostatnich kilkudziesięciu latach. To niezależne ciało, której szefem został profesor prawa, były wiceprzewodniczący francuskiej Rady Stanu prof. Jean-Marc Sauve.

Swoje wnioski ma ona przedstawić jesienią tego roku, ale prof. Sauve już dzisiaj szacuje, że w ostatnich latach mogło zostać poszkodowanych nawet 10 tysięcy osób.

Od listopada 2018 roku do komisji zgłosiło się już 6500 osób, które miały paść ofiarą nadużyć. 62 procent z nich to mężczyźni. Dodatkowo aż do 87 procent nadużyć miało dochodzić na osobach nieletnich, a połowa tych czynów została popełniona w latach 1950-1960. W większości sprawcami byli księża, którzy dobrze znali rodziny ofiar.

Reklama
Reklama

Komisja przedstawi także raport, który porówna przestępstwa dokonywane w Kościele z takimi samymi czynami w innych środowiskach. Jej raport nie będzie miał „konkluzji moralnych”, ale ma posłużyć w wypracowaniu rozwiązań, które pomogą wyeliminować takie przestępstwa.

SPRAWDŹ: Ks. Arkadiusz H. skazany na 3 lata więzienia za wykorzystywanie seksualne

ag/Il Messaggero/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę