Nasze projekty

Autentyczny pierścień Piłata odnaleziony w Izraelu

Badania przeprowadzone w Izraelu przy użyciu specjalnej technologii potwierdziły autentyczność pierścienia, odnalezionego 50 lat temu w pobliżu Betlejem. Pierścień należał do Poncjusza Piłata.

Zastosowana technologia pozwoliła odczytać wyryte na nim imię: Pilatus. Zdaniem prof. Dany’ego Schwartza z Uniwersytetu Hebrajskiego jest więc wysoce prawdopodobne, że pierścień ten należał do piątego prefekta Judei, którego znamy z Ewangelii. Piłat to imię rzadko występujące w tym regionie. Praktycznie rzecz biorąc nie znamy tam żadnego innego Piłata z I w.

Pierścień został znaleziony wśród setek innych artefaktów w latach 1968-1969 podczas prac archeologicznych prowadzonych pod kierunkiem Gideona Foerstera w sekcji grobowca Heroda i pałacu w Herodium, używanego podczas pierwszego powstania żydowskiego w latach 66-73 po Chrystusie. Niedawno obecnie kierujący pracami w tym miejscu archeolog Roi Porat wydał zlecenie dokładnego czyszczenia pierścienia i zbadania go w laboratorium.

Pierścień jest wykonany z miedzi i był używany na co dzień jako pieczęć. Posługiwał się nim albo sam Piłat, albo jakiś wysoki urzędnik uprawniony do używania jego pieczęci. Jak podaje dziennik „Haaretz”, za autentycznością znaleziska przemawia również fakt, że ten typ pierścienia był właściwy dla klasy ekwitów, do której należał Poncjusz Piłat.

Reklama
Reklama

ad, KAI, Time of Israel

 

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite