Narodowe Czytanie Pisma Świętego odbędzie się w najbliższą niedzielę, zwaną biblijną. Gdzie zaplanowano główne obchody?
Już po raz siódmy odbędzie się Narodowe Czytanie Pisma Świętego, które zainauguruje jednocześnie Tydzień Biblijny, zachęcający wiernych do codziennej lektury Biblii i rozważania Słowa Bożego. W tym roku będzie towarzyszyć mu hasło „Powołani do Wspólnoty – komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele” oraz myśl przewodnia Narodowego Czytania Pisma Świętego: „Trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie”.
Miłując Pismo Święte, miłujemy Chrystusa – podkreśla ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II i inicjator Tygodnia Biblijnego, zachęcając do czytania Pisma Świętego i refleksji nad Biblią. Celem inicjatywy jest apostolat biblijny, rozumiany jako animacja biblijna całego duszpasterstwa i życia chrześcijańskiego każdego z wierzących – wyjaśnia ks. prof. Witczyk.
Gdzie odbędzie się czytanie Pisma Świętego?
Główne obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego odbędą się w niedzielę 14 kwietnia we Wrocławiu, w Krakowie-Łagiewnikach oraz na Jasnej Górze. Tego dnia we Wrocławiu o godzinie 13:00 mszy św. transmitowanej w TVP Polonia będzie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Jacek Kiciński CMF. Po Eucharystii odbędzie się wspólne czytanie Pisma Świętego. Wcześniej, o godz. 7:00 rano, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski będzie celebrował mszę św. w Krakowie-Łagiewnikach, która będzie transmitowana w TVP1, a o godz. 9:30 ks. dr Marcin Zieliński w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze (transmisja w TV Trwam). W ramach Narodowego Czytania Pisma Świętego będą rozważane fragmenty z księgi Dziejów Apostolskich.
Jak poinformował ks. prof. Witczyk, każda parafia za pośrednictwem wydziałów duszpasterskich poszczególnych kurii diecezjalnych otrzymała specjalne materiały liturgiczne, katechetyczne i pastoralne pomocne w przeprowadzeniu Narodowego Czytania Pisma Świętego i inspirujące do działań promujących czytanie Słowa Bożego. W niedzielę, 14 kwietnia, w wielu kościołach – po błogosławieństwie i rozesłaniu – rozdawane będą kartki z wypisanymi fragmentami z Dziejów Apostolskich, które mogą stanowić dla wierzących Boże przesłanie na cały rok.
W czasie Tygodnia Biblijnego odbywają się liczne inicjatywy ogólnopolskie i diecezjalne, jak sympozja, rekolekcje czy modlitewne spotkania członków diecezjalnego „Dzieła Biblijnego”.
Przeczytaj również
Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II, Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR i Fundacja Dabar.
ZOBACZ TEŻ: Kard. Ryś o aborcji: niech parlamentarzyści będą ludźmi sumienia
BP KEP, kh/Stacja7