Nasze projekty

Papież: rządy państw muszą zapewnić wszystkim kobietom poszanowanie godności

"Módlmy się, aby wewnętrzne bogactwo i godność kobiet były szanowane we wszystkich kulturach i aby zniknęło zjawisko dyskryminacji" - mówi papież, polecając w intencji modlitewnej na kwiecień wszystkie kobiety.

fot. Beyond Faith CR/Cathopic

W kwietniu Franciszek poleca modlić się o to, aby kobiety były docenianie i szanowane. Jak podkreśla, choć w teorii wszyscy zgadzają się, że zarówno kobiety jak i mężczyźni mają taką samą godność, to w praktyce te pierwsze doświadczają często dyskryminacji.

Ojciec Święty zaznacza, że w wielu częściach świata kobiety traktowane są jak materiał, którego można się pozbyć, gdy już nie jest potrzebny. Istnieją kraje, w których kobietom zabrania się dostępu do edukacji lub rynku pracy – mówi Franciszek. Podlegają one prawom, które zmuszają je do ubierania się w określony sposób, a w wielu krajach kobiety nadal padają ofiarą okaleczania narządów płciowych – dodaje. Wzywa, by nie odmawiać głosu tym wszystkim kobietom, cierpiącym, wykorzystywanym i marginalizowanym.

ZOBACZ>>> Rafał Zawierucha: jako osoba wierząca, wielokrotnie doświadczyłem dobroci Stwórcy

Reklama

Teoretycznie wszyscy zgadzamy się, że kobiety i mężczyźni mają taką samą godność osoby ludzkiej. W praktyce jednak dzieje się całkiem inaczej. Rządy państw muszą zobowiązać się do zniesienia dyskryminujących przepisów wszędzie tam, gdzie one istnieją, i do działania na rzecz zapewnienia wszystkim kobietom poszanowania godności i praw człowieka – mówi papież.

Franciszek apeluje następnie o szacunek dla kobiet, uznanie ich godności i podstawowych praw. Módlmy się, aby wewnętrzne bogactwo i godność kobiet były szanowane we wszystkich kulturach i aby zniknęło zjawisko dyskryminacji, która przynosi tak wiele cierpienia w różnych częściach świata – wzywa Franciszek.

Radio Watykańskie/KAI

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę