Nasze projekty

70 proc. katolików w USA nie wierzy w obecność Chrystusa w Eucharystii. „Niepokojące dane”

Według niektórych danych, aż 70 procent katolików w USA nie wierzy w realną obecność Chrystusa w Eucharystii. "To niepokojące dane, dlatego nowa ewangelizacja będzie centralnym punktem naszego programu duszpasterskiego na najbliższe lata” - powiedział abp Jose Gomez, przewodniczący amerykańskiego episkopatu.

fot. Cathopic/Exe Lobaiza

W wywiadzie dla Crux, abp Gomez podkreślił, że droga synodalna, zainicjowana przez papieża, to wspaniała okazja dla Kościoła, aby dotrzeć do ludzi i pomóc im zrozumieć, że wszyscy jesteśmy powołani do bycia aktywnymi członkami Kościoła.

Mamy łatwiej, ponieważ w Stanach Zjednoczonych każda diecezja, region i parafia posiadają własną radę złożoną ze świeckich. Synod pozwoli nam na zdynamizowanie tych rad – zauważył.

„Synod jest nam potrzebny, aby dotrzeć do ludzi”

Według statystyk, w USA spada liczba wiernych obecnych na niedzielnych mszach. Wpływa na to pandemia, mniejsza liczba migrantów, którzy zasilali Kościół katolicki oraz mniej dzieci w rodzinach. Także aborcja i nadużycia seksualne spowodowały, że amerykańska młodzież nie jest zainteresowana Kościołem. Dlatego synod jest nam bardzo potrzebny, aby dotrzeć do ludzi – powiedział abp Gomez.

Reklama

Podkreślił, że w synodalności chodzi głównie o lepsze zrozumienie chrześcijańskiego powołania do świętości i poczucia odpowiedzialności za uczestnictwo w życiu Kościoła. Mam nadzieję, że synod nauczy nas być, jak to ujął papież, uczniami-misjonarzami – podkreślił przewodniczący amerykańskiego episkopatu.

„Celem nadrzędnym każdego z nas jest głoszenie Chrystusa”

Jak zauważył, droga synodalna odzwierciedla także sytuację amerykańskiego episkopatu, w którym biskupi, mimo różnych poglądów, prowadzą dialog, nie doprowadzają do podziałów. Celem nadrzędnym każdego z nas jest głoszenie Chrystusa – zapewnił hierarcha.

W wywiadzie odniósł się także do sprawy przyjmowania komunii św. przez polityków, którzy popierają aborcję. Abp Gomez zaznaczył, że potrzeba lepszej edukacji wiernych, ponieważ według niektórych statystyk, aż 70 proc. katolików w USA nie wierzy w realną obecność Chrystusa w Eucharystii.

Reklama

„To niepokojące dane”

To niepokojące dane i dlatego nowa ewangelizacja będzie centralnym punktem naszego programu duszpasterskiego na najbliższe lata – zapowiedział.

Finałem tego procesu będzie Kongres Eucharystyczny, który odbędzie się w USA w 2024 r. W ramach przygotowania do tego wydarzenia potrzebujemy dokumentu o Eucharystii, aby dać fundament doktrynalny i duszpasterski. Media skupiają się na wymiarze politycznym, ale dla nas najważniejszy jest wymiar pastoralny i duszpasterski – zapewnił hierarcha.

kh/VaticanNews/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę