Franciszek: niektórzy przypisywali mi, że proponuję życie bez wysiłku

"Niektórzy przypisywali mi rzeczy, których nie popieram: że proponuję życie bez wysiłku lub że gardzę kulturą pracy" - powiedział papież Franciszek do uczestników spotkania zorganizowanego przez Instytut Rozwoju Biznesu w Argentynie.

fot. Episkopat Polski

W specjalnym przesłaniu, Franciszek podkreślił, że zawsze będzie przypominał o godności pracowników i ich rodzin, którym próbują zapewnić godne życie.

Praca daje godność. Ci, którzy nie pracują czują, że czegoś im brakuje, że brakuje im godności, którą daje praca namaszczająca godnością. Niektórzy przypisywali mi rzeczy, których nie popieram: że proponuję życie bez wysiłku lub że gardzę kulturą pracy – mówił papież.

„Przede wszystkim liczył się dom”

Czy wydaje się wam, że można tak powiedzieć o potomku Piemontczyków, którzy nie przybyli do naszego kraju z zamiarem życia ze wsparcia, ale z ogromną chęcią zakasania rękawów, by zbudować przyszłość dla swojej rodziny. Co ciekawe migranci nie lokowali swoich pieniędzy w banku, ale w cegłach i ziemi. Przede wszystkim liczył się dom. Patrzyli w przyszłość na rodzinę. Inwestowali w rodzinę – podkreślił.

Reklama

Papież podkreślił, że praca pomaga rozwijać zdolności oraz zacieśniać wzajemne relacje, dzięki czemu człowiek czuje się współpracownikiem Boga w trosce i odpowiedzialności za świat oraz pożytecznym dla społeczeństwa i bliskich.

„Nie możemy żyć z zasiłków”

Dlatego praca, poza zmęczeniem i trudnościami, jest drogą do dojrzałości i osobistego spełnienia, które dodaje skrzydeł innym marzeniom. Franciszek podkreślił, że zasiłki i dotacje to jedynie tymczasowa pomoc.

Nie możemy żyć z zasiłków, ponieważ naszym wielkim celem jest zaoferowanie zróżnicowanych źródeł zatrudnienia, które umożliwią każdemu budowanie przyszłości poprzez własny wysiłek i pomysłowość – mówił papież do uczestników spotkania argentyńskiego Instytutu Rozwoju Biznesu.

Reklama

Instytut Rozwoju Biznesu w Argentynie od 1974 r. promuje coroczne trzydniowe kolokwium, w którym uczestniczą krajowi i międzynarodowi liderzy biznesu, urzędnicy państwowi, naukowcy, liderzy organizacji pozarządowych i liderzy związków zawodowych, w celu omówienia nowych pomysłów i zainspirowania liderów do podjęcia działań na rzecz zmiany rzeczywistości.

kh/Vatican News/Stacja

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę