Nasze projekty

Wkrótce jeden z największych jasnogórskich odpustów. Ruszyła nowenna przed uroczystością

17 sierpnia na Jasnej Górze rozpoczęła się nowenna przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej. To czas dziewięciu dni duchowych przygotowań do święta przypadającego 26 sierpnia. Msze św. sprawowane są codziennie na Szczycie o godz. 18.30 (a 24 i 25 sierpnia o godz. 19.00).

fot. Jasna Góra News/Twitter.com

Tegorocznym kaznodzieją jest o. Marcin Ciechanowski, podprzeor Jasnej Góry. W nowennie uczestniczą przedstawiciele częstochowskich parafii, którzy ze swych kościołów odbywają pielgrzymki piesze. Dla częstochowian jest to czas by i oni mogli „zasmakować” pątniczego trudu i przyjść do Jasnogórskiej Maryi, ich patronki. Nowennę transmitować będzie Radio Jasna Góra i jasnogórski kanał YouTube.

Tematem rozważań nowennowych będzie: „Serce pełne Słów”. To ukazywanie Maryi w świetle słowa Bożego, także Starego Testamentu, jako Tej, na której spełnia się słowo Boże, proroctwa – wyjaśnia o. Ciechanowski. Wskazuje np. na pierwsze zdanie wypowiedziane przez Maryję, a jest nim pytanie, które towarzyszy scenie zwiastowania: „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?” oraz początek Księgi Sędziów, kiedy po śmierci Jozuego Izraelici pytali Boga, kto z nich pierwszy wystąpi do walki przeciwko Kananejczykom. Bóg im odpowiedział, a oni uczynili według jego woli i zwyciężyli.

Reklama

ZOBACZ: Tomasz Adamek poszedł na pielgrzymkę. „Mogły być Bahamy i hotel 5-gwiazdkowy, ale wybraliśmy inaczej”

Paulin podkreśla, że to słowo wiele mówi nam ludziom XXI wieku, bo stawia nas wobec refleksji, czy my potrafimy pytać o wolę Boga czy tylko zaciągamy opinii ludzi, czy pytamy Boga o zdanie czy raczej narzucamy Mu nasze oczekiwania. Pytać, radzić się Boga to jest piękna modlitwa, modlitwa Maryi, modlitwa Izraela, i to pierwsza modlitwa. Pytaj jak masz zdobyć życie wieczne – zachęca o. Ciechanowski i dodaje, że czy nasze życie „jest marszem wojownika czy zwykłym potykaniem się, ważne jest, że Bóg nas asekuruje”. Modlitwa zdaniem paulina jest „kroczeniem krok po kroku po ziemi, ale do nieba”.

Biblia ma więcej odpowiedzi niż ty masz pytań. Tylko spytaj – zachęca paulin. Zaprasza, by właśnie też szczególnie w tej jasnogórskiej nowennie przez pryzmat słowa Bożego spojrzeć na Maryję, by ją zaprosić do naszego życia.

Reklama

Już wkrótce jeden z największych jasnogórskich odpustów

Święto Matki Bożej Częstochowskiej nazywane też „imieninami Maryi” to jeden z największych jasnogórskich odpustów. Przybywają kolejne pielgrzymki piesze, rowerowe, a nawet rolkowa – to tzw. drugi sierpniowy szczyt pielgrzymkowy. Dotrą duże grupy pątników m.in. diecezji opolskiej, gliwickiej, metropolii łódzkiej oraz diecezji tarnowskiej.

PRZECZYTAJ: Pątnicy z Tarnowa wyruszyli w drogę na Jasną Górę. „Pielgrzymujemy, żeby naładować baterie na cały rok”

Reklama

Dziewięć dni modlitwy i sama uroczystość mają przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach Polaków. Tegoroczne święto przypada w Roku Jubileuszowym o. Augustyna Kordeckiego w 350. rocznicę śmierci i 420. urodzin paulina, który pokolenia Polaków uczył, że Pani Jasnogórska „od burzących kolubryn jest mocniejsza” i zachęcał do bezgranicznej ufności w Jej opiekę.

Podczas Sumy odpustowej 26 sierpnia o godz. 11.00 ponowione zostaną tradycyjnie Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, których autorem jest Prymas Wyszyński.

ZOBACZ: „Dokonało się dziś wielkie dzieło. Spadł kamień z serca. Oby stał się chlebem dla narodu”. Kard. Wyszyński w dzień Ślubów Jasnogórskich

Szczególny czas dla wiernych z archidiecezji częstochowskiej

Wieczorna Msza św. 26 sierpnia o godz. 19.00 to czas modlitwy wiernych archidiecezji częstochowskiej, bowiem Matka Boża Jasnogórska jest główną Patronką miasta i archidiecezji.

Dla wiernych archidiecezji częstochowskiej rozpoczął się też ważny czas przygotowań do odnowienia osobistego i wspólnotowego przymierza z Maryją w Jej znaku jasnogórskiego wizerunku. Szczególnym czasem tych przygotowań do peregrynacji Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej są od lipca czuwania w każdy 11. dzień miesiąca.

Ponadroczny czas nawiedzenia kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Kościele częstochowskim rozpocznie się 6 kwietnia 2024 r., a zakończy 2 maja 2025r.

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę