Nasze projekty

Pątnicy z Tarnowa wyruszyli w drogę na Jasną Górę. „Pielgrzymujemy, żeby naładować baterie na cały rok”

Kilka tysięcy osób wyruszyło dziś z Tarnowa na pielgrzymkowy szlak. Przed nimi 9 dni drogi i ponad 200 km. "Trzeba wyruszyć na szlak pielgrzymi naszego życia i głosić Ewangelię mając świadomość, że to jest wielki przywilej" - mówił bp Andrzej Jeż podczas Mszy św. rozpoczynającej pielgrzymkę.

fot. Diecezja Tarnowska/twitter.com

41. Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę rozpoczęła na Placu Katedralnym w Tarnowie Msza św. pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża. Na rekolekcje w drodze wybrało się dużo młodych ludzi. Pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Bp Andrzej Jeż nawiązując w homilii do Światowych Dni Młodzieży powiedział, że to spotkanie pokazało, że młodzież nie idzie obok Kościoła, ale potrzebuje go i tworzy Kościół w nowych czasach.

ZOBACZ: Tomasz Adamek poszedł na pielgrzymkę. „Mogły być Bahamy i hotel 5-gwiazdkowy, ale wybraliśmy inaczej”

Reklama

Biskup tarnowski mówił, że wiara w jeden, święty, apostolski Kościół jest coraz częściej poddawana trudnej próbie i nie brakuje ludzi mówiących, że Kościół jest co najmniej zbędny. Podkreślił, że Kościół wierny Chrystusowi, budowany na wzór Chrystusa, jest i zawsze będzie najbardziej atrakcyjny dla człowieka, bo jedynie taki Kościół może go doprowadzić do zbawienia.

W tych złożonych i trudnych współczesnych uwarunkowaniach musimy ukazywać piękno i wartość bycia w Chrystusowym Kościele. Nie możemy obrażać się na świat, że trudno jest w nim obecnie głosić Ewangelię. W sytuacjach granicznych, trudnych można ujawnić jeszcze bardziej piękno i głębię Chrystusowej Ewangelii. Nie możemy się wycofać i ukryć. Trzeba wyruszyć na szlak pielgrzymi naszego życia i głosić Ewangelię mając świadomość, że to jest wielki przywilej – dodał.

ZOBACZ TEŻ: „Matka Boża uzdrowiła mnie z tej choroby”. Niezwykłe świadectwa pielgrzymów

Reklama

Biskup wskazywał także, że chrześcijaństwo jest drzewem, które jest wiecznie młode, które ciągle rośnie, rozwija się i stara się trafić ze swoją aktualnością do współczesnego człowieka. Jak dodał, jednak owo uaktualnianie chrześcijaństwa nie oznacza zerwania z tradycją, nie oznacza redukowania wiary, żeby zniżyć ją do mody czasów, do miary tego co się nam podoba albo co podoba się opinii publicznej, przeciwnie Jezus Chrystus jest wczoraj i dziś, ten sam także na wieki a skuteczność misji Kościoła ściśle zależny od pozostania wiernym Chrystusowi – powiedział bp Jeż.

„To najlepsze rekolekcje jakie można przeżyć”

Po Mszy św. pielgrzymi wyruszyli w drogę dzieląc się na dwie części, które idą różnymi trasami. Część A ma dziś do przejścia odcinek Tarnów – Szczepanów (28,3 km) a cz. B Tarnów – Zabawa (24 km).

Reklama

To najlepsze rekolekcje jakie można przeżyć – mówią pielgrzymi. Chodzimy od lat i nie wyobrażamy sobie roku bez pielgrzymki. Dzieci też się zaangażowały i to polubiły, więc pielgrzymujemy, żeby naładować baterie na cały rok. Mamy w sercu wiele intencji m.in. o zdrowie dla dzieci – mówią Mariola i Michał Turkowie, którzy idą z czwórką dzieci.

CZYTAJ: Uczestniczka ŚDM w Lizbonie: „ŚDM to ludzie – kiedy jeden drugiego podnosi, gdy ty nie masz już siły iść”

’Wierzę w Kościół Chrystusowy’ to hasło 41. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę. Na szlaku jest dużo młodych ludzi, którzy mówią, że Kościół jest dla nich ważny. W moim życiu dzieje się dużo dobrego, zbliżyłam się do Boga, dołączyłam do Ruchu Światło – Życie i chcę podziękować Matce Bożej za to wszystko – mówi Karolina.

Rekolekcjonistą na trasie jest ks. Krzysztof Czech proboszcz parafii w Piwnicznej – Zdroju. Na Placu Katedralnym, kiedy wszyscy się schodzili, widzieliśmy żywy Kościół. Są ludzie w różnym wieku, ale najwięcej jest młodych ludzi, którzy chcą iść, a tu jest konkretny cel – Jasna Góra i motyw jest związany z wiarą, nabraniem mocy do bycia we wspólnocie Kościoła – powiedział. Tarnowska pielgrzymka dotrze na Jasną Górę 25 sierpnia.

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę