Nasze projekty

Kard. Nycz: módlmy się – usilnie i nieustannie wołając o pokój w tej nowennie

"Wierzymy gorąco, że ta modlitwa, zanoszona tu dzisiaj i w wielu miejscach naszej Ojczyzny, zanoszona codziennie w godzinie Apelu Jasnogórskiego, zostanie wysłuchana" - powiedział kard. Kazimierz Nycz w trzecim dniu Nowenny w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego.

fot. Wojciech Łączyński/Archidiecezja Warszawska

Modlitwa nowennowa pod hasłem „Akcja 21:20” odmawiana jest codziennie od soboty 16 marca po Apelu Jasnogórskim, o godz. 21.20, a także po każdej Mszy św. Nowennę można odmawiać też indywidualnie w dowolnym momencie dnia.

Na układ nowenny składa się intencja na dany dzień, modlitwy „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo” oraz modlitwa w intencji Ojczyzny, np. autorstwa ks. Piotra Skargi.

Trzeciego dnia nowenny jej uczestnicy modlili się w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, gdzie prosili Boga o „zachowanie pokoju i bezpieczną przyszłość dla Polski”. Rozważali też słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Warunkiem pokoju w sumieniu, pokoju w rodzinie, pokoju w Ojczyźnie i świecie jest sprawiedliwość oparta na miłości”.

Reklama

Nawiązując do nich kard. Kazimierz Nycz wspomniał o Ukrainie udręczonej wojną wywołaną rosyjską agresją, która trwa nieprzerwanie od ponad dwóch lat. Gdyby ktoś trzy lata temu powiedział, że będziemy świadkami długiej wojny w Europie, gdzie jeden wielki kraj, Rosja, napada na Ukrainę, też duży kraj, to by nam się to oczywiście w głowach nie mieściło. Nie myśleliśmy o tym. Dzisiaj od ponad dwóch lat jesteśmy jej świadkami a poniekąd uczestnikami, w tym naszym pomaganiu, które chcemy nieść tym, których wojna krzywdzi, zabija, pozbawia domów, krewnych, majątku i którzy muszą uciekać przed tą wojną do innych krajów, tułać się po świecie – mówił metropolita warszawski.

PRZECZYTAJ>>> Trwa nowenna w intencji Ojczyzny. Odbędzie się w różnych częściach Polski

„Możemy modlić się – usilnie i nieustannie”

Nazwał wojnę w Ukrainie wojną okrutną dla tego kraju i niebezpieczną dla Europy o świata. Jeśli do tego dodamy toczący się od kilku miesięcy konflikt w Ziemi Świętej między Żydami a Palestyńczykami to mamy aż za dużo takich ognisk zapalnych, które nam każą robić to, co potrafimy robić, czyli modlić się o pokój, ale i o to wszystko, co jest drogą do pokoju – dodał kardynał.

Reklama

Jak zaznaczył, w kwestii sprawiedliwości i pokoju między narodami i ludźmi nie wszystko bezpośrednio zależy od człowieka, ale „wiemy, że pokój, o który prosimy, jest sumą małych pokojów w naszych sercach”. A to zawsze możemy zagwarantować i jeśli jesteśmy ludźmi głęboko wierzącymi, możemy modlić się – usilnie i nieustannie wołając po ten pokój w tej nowennie – podkreślił kard. Nycz. Wierzymy, że ta modlitwa będzie skuteczna – dodał.

Wskazał też, że sanktuarium św. Andrzeja Boboli jest szczególnym miejscem, jeśli chodzi o taką modlitwę, gdyż jego patron jest męczennikiem, który „wiedział i potrafił życie swoje dać za sprawy, które dla niego w tamtym czasie były ważne”. Wielkość męczenników takich jak św. Andrzej Bobola, bł. ks. Jerzy Popiełuszko czy św. Maksymilian Maria Kolbe polega na tym, że pokazują nam, co w danej chwili jest ważne i za co warto życie oddać w śmierci męczeńskiej. I w tym znaczeniu są ponadczasowi – zaznaczył.

Wierzymy gorąco, że ta modlitwa, zanoszona tu dzisiaj i w wielu miejscach naszej Ojczyzny, zanoszona codziennie w godzinie Apelu Jasnogórskiego, zostanie wysłuchana i Pan Bóg obdarzy świat, Europę, Polskę i przede wszystkim Ukrainę sprawiedliwym pokojem – takim, jaki się należy temu narodowi, który od dwóch lat cierpi, i to cierp bardzo – zakończył kard. Nycz.

Reklama

Nowenna potrwa do 24 marca

Następnie uczestnicy modlitwy nowennowej odmówili dziesiątą część różańca oraz przyzywali wstawiennictwa św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Wdzięczni za Twoją pomoc, prosimy, by nasza niepodległość znalazła mocny fundament w odrodzeniu duchowym; aby wzrastała nasza wspólnota, zdolna przezwyciężać podziały w dążeniu do wspólnego dobra – modlili się ojcowie jezuici oraz zgromadzeni w świątyni wierni. Odmówiono też „Modlitwę za Ojczyznę” ks. Piotra Skargi.

Pierwszego dnia modlitwę nowennową poprowadził abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, z Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Drugiego dnia modlitwa była odmawiana w katedrze poznańskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. We wtorek zaś modlitwę poprowadzi bp Wiesław Śmigiel w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Toruniu.

Nowenna zakończy się 24 marca, przed przypadającym 25 marca Dniem Świętości Życia. Więcej informacji na: nowenna2120.pl.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę