Nasze projekty

Prof. Bańka o Synodzie: Głos świeckich jest potrzebny, żeby mieć światło do rozeznania

"Znajdujemy się w momencie, w którym Kościół przechodzi przez pewne trudności, głos świeckich jest potrzebny, żeby mieć światło do rozeznania. To chyba nie tylko moje doświadczenie, ale także poczucie świeckich, że ma to znaczenie, ponieważ ich podmiotowość i tożsamość zostaje wyostrzona” - mówi prof. Aleksander Bańka

Fot. Episkopat.pl

Historyczny moment

Prof. Aleksander Bańka to świecki delegat z Polski na trwający w Watykanie Synod o synodalności. W rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News powiedział, że jest to dla niego duże wyzwanie, poczucie odpowiedzialności oraz historyczny moment.

Mam świadomość tego, że Ojciec Święty poszerza krąg Synodu, wprowadzając świeckich, nawiązując do korzeni, bo przecież pierwsze Synody miały szeroki wymiar – powiedział prof. Bańka i podkreślił, że „znajdujemy się w momencie, w którym Kościół przechodzi przez pewne trudności i głos świeckich jest potrzebny, żeby mieć światło do rozeznania„. To chyba nie tylko moje doświadczenie, ale także poczucie świeckich, że ma to znaczenie, ponieważ ich podmiotowość i tożsamość zostaje wyostrzona – wskazał.

Świeccy mogą inspirować duchownych

Prof. Bańka wspomniał też o emocjonalnym zaangażowaniu swojej rodziny. Byli tutaj w Rzymie, teraz wspierają mnie bardzo mocno z Polski. To, że jestem ojcem, mam synów i doświadczenie życia w trochę innym wymiarze, pozwala wnieść w ten Synod perspektywę, która będzie ożywcza i potrzebna do właściwego rozeznawania.

Reklama

Jego zdaniem „świeccy, mający doświadczenie trochę innych realiów codzienności, mogą bardzo inspirować swoim świadectwem księży biskupów czy pozostałych ojców synodalnych„. To dobra perspektywa i urealniająca wiele spraw w Kościele. To, że mogę się nią dzielić, jest także przywilejem – dodał prof. Bańka.

Współpraca dla dobra Kościoła

Prof. Bańka podkreślił również, iż chciałby pokazywać ważną rolę świeckich zarówno w wymiarze ewangelizacji, jak i w odnajdywaniu swojej tożsamości czy podmiotowości w Kościele.

Dla mnie szczególną kwestią jest sprawa relacji między duchowieństwem a świeckimi, relacji zbudowanych na dobrym poziomie dialogu, wzajemnego szacunku. Budowaniu wspólnej przestrzeni, która później pozwala razem stawać w misji, ewangelizacji, apostolstwie. Chciałbym pokazywać, jak ważna jest współpraca duchownych ze świeckimi dla dobra Kościoła – mówi prof. Bańka.

Reklama

Prof. Aleksander Bańka jest naukowcem z Instytutu Filozofii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także członkiem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich. Ponadto jest mężem i ojcem.

XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” trwa od 4 do 29 października w Watykanie.

os, KAI / Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę