Nasze projekty

Boże Ciało w Polsce. Odwołane procesje i oczekiwanie na koniec obostrzeń

Już za niecały tydzień Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli popularne Boże Ciało. Zwykle obchodzone w uroczysty sposób na ulicach polskich miast, tym razem będzie miało skromniejszą formę.

Cathopic/New Fire

W większości diecezji biskupi już wydali odpowiednie wytyczne dotyczące organizacji tegorocznych procesji. Niektóre z nich jeszcze czekają na decyzję, bo liczą, że do Bożego Ciała zmienią się obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

Te mówią jasno, że w kościołach może przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych, a wierni muszą zasłaniać usta i nos. Przy organizacji procesji trzeba zachować przynajmniej 1,5 metra odstępu od siebie, a jeżeli to niemożliwe, to należy założyć maseczkę.

To sprawia, że w większości dużych miast w Polsce nie odbędą się tradycyjne masowe procesje. Inaczej jest jednak w stolicy Małopolski.

Reklama

Krakowska zachęta do procesji

W Krakowie jak co roku, procesja Bożego Ciała rozpocznie się Mszą Świętą przy ołtarzu polowym przed katedrą Wawelską. Później procesja przejdzie Drogą Królewską na Rynek Główny. Wierni tradycyjnie zatrzymają się przy czterech ołtarzach zbudowanych obok kościołów: św. Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, św. Wojciecha i przy bazylice Mariackiej. W tym roku tematyka ołtarzy nawiązywać będzie do postaci kard. Stefana Wyszyńskiego i jego nauczania.

Po zakończeniu centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie przed bazyliką Mariacką zostanie odprawiona Msza święta. Abp Marek Jędraszewski ma zaprosić wszystkich wiernych na obchody.

Jak się dowiedzieliśmy, archidiecezja krakowska nie planuje wydać żadnych wytycznych czy zaleceń dla parafii, które będą organizować procesje w swoich miejscowościach.

Reklama

Odwołana centralna procesja w Warszawie

W Warszawie już drugi rok z rzędu odwołano centralną procesję. Zwykle pochód zaczynał się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, dalej przez Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, ulicę Królewską na plac Piłsudskiego.

Dodatkowo archidiecezja warszawska wydała zalecenia dla proboszczów.  „W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, tegoroczne procesje Bożego Ciała w dniu 3 czerwca 2021 r. mogą się odbyć w parafiach Archidiecezji Warszawskiej, według roztropnej decyzji Księdza proboszcza, z zachowaniem aktualnie obowiązujących przepisów sanitarnych” – czytamy w nich. Należy przestrzegać limitów wiernych w świątyniach, na zewnątrz trzeba zachować bezpieczny odstęp, a jeżeli nie jest to możliwe, to założyć maseczkę.

W diecezji warszawsko-praskiej biskup pomocniczy Jacek Grzybowski przypomniał, że tegoroczną uroczystość Bożego Ciała należy zorganizować w parafiach w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami sanitarnymi przy zachowaniu zalecanych zasad bezpieczeństwa.

Reklama

Bp Grzybowski poinformował też, że w miastach, w których był zwyczaj organizowania przez kilka parafii wspólnej procesji Bożego Ciała, w tym roku każda parafia zorganizuje procesję we własnym zakresie. Gdyby jednak pojawiły się nowe decyzje władz państwowych lub sanitarnych, zostaną one niezwłocznie przekazane księżom proboszczom.

Archidiecezja łódzka czeka na decyzje władz

W Łodzi cały czas nie podjęto decyzji dotyczącej wytycznych ws. procesji Bożego Ciała, ani organizacji centralnych obchodów. Jak przekazał nam rzecznik prasowy archidiecezji ks. Paweł Kłys, zalecenia w tej sprawie mogą się jeszcze pojawić. Na dzisiaj nie ma żadnych wytycznych, bo cały czas nie wiemy, czy do uroczystości Bożego Ciała zmienią się obostrzenia, o których informuje rząd – powiedział.

Dodatkowo, dyspensa od uczestnictwa w świątecznej mszy obowiązuje na terenie diecezji do końca maja. Jeżeli w kościołach zostaną zniesione limity, to wtedy dyspensa może nie zostać przedłużona.

W Poznaniu tradycyjna procesja

Decyzje zostały już podjęte w Poznaniu. Centralna procesja odbędzie się podobnie jak w latach ubiegłych. Zacznie się od kościoła pw. Bożego Ciała, dalej ruszy ulicami: Krakowską, Garbary, Wielką, Chwaliszewo, dalej przez Most Chrobrego, Ostrów Tumski i do bazyliki archikatedralnej św. Ap. Piotra i Pawła.

Wskazania dotyczące organizacji procesji są zgodne z rządowymi obostrzeniami. Na zewnątrz trzeba zachować bezpieczny odstęp, a w kościołach należy przestrzegać limitu osób.

W Kielcach centralna procesja w ograniczonym terenie

W stolicy województwa świętokrzyskiego nie będzie głównej procesji do czterech ołtarzy ulicami miasta. O godzinie 11:00 rozpocznie się msza święta w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a po niej wierni przejdą w procesji wokół kościoła. Decyzje mogą się jednak zmienić, jeżeli zmienione zostaną obostrzenia sanitarne.

W poszczególnych parafiach decyzje dotyczące organizacji procesji należą do proboszczów. Jeżeli procesja odbędzie się normalnie, to trzeba o tym poinformować władze samorządowe.

W Częstochowie procesje tylko wokół kościoła

W archidiecezji częstochowskiej procesje Bożego Ciała będą się odbywać tylko wokół kościołów. Ołtarze mają zostać urządzone przy wykorzystaniu istniejących kaplic lub krzyży. Jeżeli nie jest możliwe zorganizowanie procesji, to po mszy należy zorganizować uroczystą adorację eucharystyczną, z rozważaniem Słowa Bożego i tekstami mówiącymi o Eucharystii.

O godzinie 10:00 arcybiskup Wacław Depo poprowadzi procesję wokół bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, a godzinę później rozpocznie się Msza na Jasnej Górze, po której wałami przejdzie procesja prowadzona przez bpa Andrzeja Przybylskiego.

W Katowicach zalecane maseczki

W archidiecezji katowickiej kuria zdecydowała, żeby parafie nie łączyły procesji eucharystycznych – dotyczy to głównie dużych aglomeracji. Każda parafia może powinna zorganizować ją we własnym zakresie na przykościelnym terenie.

W komunikacie katowicka kuria dodaje też, że uczestnicy procesji powinni zasłonić usta i nos maseczką ze względu na „praktyczny brak możliwości zachowania bezpiecznego dystansu”.

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę