Nasze projekty

Co z procesjami Bożego Ciała? Diecezje wydają zalecenia

Poszczególne polskie diecezje wydają komunikaty dotyczące tegorocznych uroczystości Bożego Ciała, w których zalecają m.in. organizacje procesji na terenach przykościelnych z zachowaniem aktualnych zasad sanitarnych.

Obecne rozporządzenie zezwala na organizację zgromadzeń w kościołach i miejscach kultu religijnego. Trzeba jednak zachować limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych, dystans 1,5 m oraz zasłaniać usta i nos za pomocą maseczki.

W uroczystościach organizowanych na zewnątrz uczestnicy powinni zachować odległość nie mniejszą niż 1,5 m.

Jak będzie wyglądało Boże Ciało w polskich diecezjach?

Podobnie jak rok temu polskie diecezje wydają zalecenia dotyczące organizacji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanego Bożym Ciałem, która przypada 3 czerwca.

Reklama
Reklama

Bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy warszawsko-praski przypomniał, że procesje Bożego Ciała trzeba zorganizować przy zachowaniu obowiązujących norm sanitarnych. Zalecił, aby ewentualną organizację procesji poza terenem przykościelnym „uzgodnić z odpowiednimi władzami” i służbami sanitarnymi.

„W miastach, w których był zwyczaj organizowania przez kilka parafii wspólnej procesji Bożego Ciała, w tym roku każda parafia zorganizuje procesję we własnym zakresie” – czytamy w komunikacie.

Diecezja kaliska: nie rezygnujmy z tradycyjnych form liturgicznych

Z kolei kuria kaliska prosi kapłanów, aby nie rezygnowali przy zachowaniu przepisów sanitarnych „z tradycyjnych form liturgicznych”, a mszę świętą przed procesją lub po jej zakończeniu – jeśli to możliwe – celebrowali na świeżym powietrzu.

Reklama
Reklama

Podczas uroczystości Bożego Ciała w diecezji kieleckiej nie będzie głównej procesji do czterech ołtarzy ulicami Kielc. O organizacji procesji w poszczególnych parafiach decydują proboszczowie, ale w przypadku wyjścia na ulice powinni powiadomić władze samorządowe oraz skonsultować się z miejscowym Sanepidem.

Procesję można zastąpić adoracją. Zalecenia kurii częstochowskiej

Kuria częstochowska poprosiła, aby procesje do czterech ołtarzy organizować tylko wokół kościołów, w obrębie placu przykościelnego.

„W związku z obecną sytuacją i takim sposobem celebracji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nie ma potrzeby ubiegania się o możliwość przejścia procesji po drogach publicznych w odpowiednich urzędach administracji samorządowej” – czytamy w komunikacie.

Reklama

Jeśli procesja nie jest możliwa księża powinni zorganizować adorację, poszerzoną o rozważanie Słowa Bożego i teksty, które mówią o Eucharystii.

Diecezja płocka prosi o zorganizowanie całodniowej adoracji z możliwością spowiedzi

Diecezja płocka pozostawia decyzję o organizacji procesji Bożego Ciała proboszczom, którzy w przypadku uroczystości poza terenem przykościelnym powinni skonsultować się ze służbami sanitarnymi.

Jak czytamy w komunikacie, tego dnia wiernym należy stworzyć możliwość całodniowej adoracji, połączonej z możliwością spowiedzi.

„W związku z powyższym procesję Bożego Ciała w Płocku i innych miastach, w których był zwyczaj organizowania wspólnej procesji przez kilka parafii, każda z nich organizuje procesję we własnym zakresie” – napisano w komunikacie.

„Należy unikać organizowania jednej procesji przez kilka parafii”

Także diecezja sandomierska zaleca organizację procesji Bożego Ciała przez poszczególne parafie na terenie przykościelnym.

„Trzeba unikać organizowania przez kilka parafii jednej procesji. Jeśli miałaby się ona odbyć np. ulicami miasta lub wioski, należy uzgodnić szczegóły z kompetentnym Sanepidem i innymi władzami” – czytamy w komunikacie diecezji sandomierskiej.

Biskup elbląski pozostawia organizacje procesji poza terenem przykościelnym decyzji proboszczów. „Jeśli tak, to istnieje potrzeba odpowiednich zgłoszeń i uzgodnień”- czytamy w komunikacie bp. Jacka jezierskiego.

Poprosił również, aby parafie nie organizowały wspólnie jednej procesji, dzięki czemu uniknie się dużych zgromadzeń.

kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę