Najlepsza książka świata. Zaczynamy tydzień biblijny
Najważniejsze pytania, które zadają sobie ludzie w każdym zakątku świata i w każdym pokoleniu, to pytania o to, kim jest człowiek, jaki jest sens życia i do czego ono prowadzi. Historia zapisana w Biblii to nasza historia, na dodatek piszemy ją cały czas.
Człowiek sam nigdy nie znajdzie odpowiedzi na pytanie o sens życia. Taką odpowiedź zna tylko Bóg. Bóg, który przez całe nasze ziemskie życie, szanując naszą wolną wolę, próbuje pomóc znaleźć nam odpowiedź na najważniejsze pytania, a my zachowujemy się tak, jakbyśmy robili wszystko, by jej nie poznać. Jak pisał papież Jan Paweł II: „współczesny człowiek, rozczarowany tak wieloma niesatysfakcjonującymi odpowiedziami na zasadnicze życiowe pytania, otwiera się na głos pochodzący od transcendencji, a wyrażający się w orędziu biblijnym. Zarazem jednak przejawia on coraz większą niechęć wobec nakazu postępowania zgodnie z wartościami… Dochodzi zatem do rozlicznych prób oddzielania Objawienia biblijnego od bardziej wymagających propozycji życia.”
Te „propozycje życia” tak bardzo wciągają nas, że to właśnie dlatego gubimy sens własnego istnienia. Dlatego tak ważne, by w tym pędzie niezliczonych atrakcyjnych „propozycji”, robić wszystko, by ciągle sięgać po odpowiedź na najważniejsze pytania do samego Boga.
Czytanie Pisma Świętego to poszukiwanie sensu życia. Czytanie Pisma Świętego to nie zanurzanie się w opowieść o poprzednich pokoleniach, w ciekawe historie, niesamowite wątki. Czytanie Pisma to – jak pisał papież – spotkanie. Tak mamy traktować lekturę Biblii. Mamy czytać tak, by poczuć, że sami w tych wszystkich wydarzeniach uczestniczymy.
Ta historia to przecież nasza historia, na dodatek piszemy ją cały czas. Dlatego Biblia jest najczęściej czytaną książką na świecie, dlatego wszystkie kolejne pokolenia będą ją pisały swoim życiem, bo ta święta księga to jedyna odpowiedź na pytania skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy.
To kiełkowanie nauki Kościoła, kiełkowanie Pisma w naszych sercach sprawia, że historia stworzenia świata i sensu życia, pisana jest cały czas. Jak pisze w swoim artykule ks. Przemysław Śliwiński: „rozpoczęta w Ewangelii Mateusza mowa Jezusa: Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata, jeszcze się nie skończyła.”
Przeczytaj również
Ciężko nam po ludzku sobie wyobrazić, że bierzemy cały czas udział w tamtych wydarzeniach, że ta historia trwa. Dlatego trzeba niestrudzenie każdego dnia czytać a potem „żyć” Pismem Świętym, bo to jedyna droga do tego, byśmy poznali sens własnego istnienia.
Zapraszam do lektury Pisma Świętego.
● Rozmowy z Janem Pawłem II. Pismo święte
● Pismo Święte. Instrukcja obsługi [PODCAST]
● Najlepsza lektura na czas siedzenia w domu
● 500 cytatów z Pisma Świętego do pobrania i losowania