Nasze projekty
fot. Edycja Świętego Pawła/Youtube.com

Wanda Półtawska: zawsze młodość jest okresem najważniejszym, decydującym o całym życiu

"Każde pokolenie młodzieży ma zupełnie inne warunki życia, ale zawsze młodość jest okresem najważniejszym, decydującym o całym życiu. Oczywiście w związku ze zmianą sytuacji, jaka jest charakterystyczna dla trwania ludzkości, to jest to jakiś nurt, który się zmienia. Są jednak wartości ponadczasowe, ważne dla wszystkich młodych zawsze" - mówi Wanda Półtawska. W Międzynarodowy Dzień Młodzieży przypomnijmy co, według niej powinno być najważniejsze w życiu młodych.

Reklama

12 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Młodzieży. Święto to, zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 17 grudnia 1999 r. Młodzież to przyszłość naszego świata, już teraz to od niej zależy jak będzie on wyglądał za kilkanaście lat. Dla św. Jana Pawła II młodzież była wielkim darem i nadzieją. Jakie zatem wskazówki dla młodych ma przyjaciółka papieża – Polaka, polska lekarka, doktor nauk medycznych, harcerka – Wanda Półtawska?

Każde pokolenie młodzieży ma zupełnie inne warunki życia, ale zawsze młodość jest okresem najważniejszym, decydującym o całym życiu. Oczywiście w związku ze zmianą sytuacji, jaka jest charakterystyczna dla trwania ludzkości, to jest to jakiś nurt, który się zmienia. Są jednak wartości ponadczasowe, ważne dla wszystkich młodych zawsze – podkreślała blisko dziesięć lat temu w przemówieniu do młodzieży podczas XI edycji konkursu „W kręgu poezji Grażyny Chrostowskiej”.

„Patrzę z troską na młodych, ponieważ warunki rozwoju macie gorsze niż miało moje pokolenie”

Wanda Półtawska, która w czasie II wojny światowej była harcerką i łączniczką zauważa także, że obecne pokolenia młodzieży mają bardzo trudno podczas startowania w dorosłość. Tak myślałam, co może pokolenie moje, nazywane pokoleniem Kolumbów co może przekazać, co powinno, a co zechcą przyjąć młodzi dzisiaj. Powiem wam, że patrzę z troską na młodych, ponieważ warunki rozwoju macie gorsze niż miało moje pokolenie. Jest wam trudniej. W czym wam jest trudniej? Z tym, że nie potraficie teraz zaadresować swojego życia. Kiedy ja i moje koleżanki składałam przysięgę, że jestem gotowa umierać za Ojczyznę, to droga życia była jak po sznurku wyznaczona jednoznacznie. To nie była deklaracja, to był program życia. Żyliśmy dla Ojczyzny i hasło nasze, wtedy harcerskie: Bóg i Ojczyzna i honor harcerza. Wystarczał do określania wszystkich sytuacji. Były jasne, czarne, białe, a wam dorośli serwują potężny chaos, w każdej dziedzinie.  

Reklama

Jak podkreśla dalej, najważniejsze w czasie dorastania jest podejmowanie decyzji, ponieważ ten czas tym się charakteryzuje. Po pierwsze pamiętajcie, że to jest okres wyborów. Musisz wybrać. Między czym? Jakie kryteria? Widziałabym dwie płaszczyzny. Mianowicie pierwsza to: wybieraj, to co jest dobre, a odrzuć to co jest złe. Druga: wybieraj to, co piękne, odrzuć brzydotę. No tak, ale musisz jeszcze wiedzieć, co jest dobre, a co złe i co ładne, a co brzydkie. To trzeba w człowieku rozwinąć, rozwinąć duszę ludzką.  

„Nie możesz zaprzeczyć, że jesteś Polakiem czy Polką i nie zaprzeczaj, że jesteś wierzący”

Przyjaciółka Ojca Świętego, Jana Pawła II zwróciła również uwagę na patriotyzm, tak bardzo dziś pomijany. Podkreśliła, że podstawą jest Bóg i korzenie. Jesteś stworzony przez Boga i przez niego kochany. I to jest punkt oparcia. Na tym można budować resztę. Odnaleźć siebie w korzeniach tu na ziemi (…). Jedną z najwyższych wartości, to są twoje korzenie (…). Co to znaczy kochać ojczyznę? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że ona jest, trzeba ją znać, znać jej dzieje (…). Żeby móc kochać, trzeba coś wiedzieć o niej. Nie bez powodu ks. Karol Wojtyła swoją prymicję, pierwszą mszę św. odprawiał na grobach Królewskich na Wawelu. 

Zaznaczyła także, że miłość musi być wymagająca. Wymagająca, od kogo wymagająca? Nie od sąsiada, nie od koleżanki, ale od siebie masz wymagać, żebyś był godny podziwu (…). Potraktujcie życie jako zadanie, a nie do zabawy na dzisiaj – mówi.

Reklama

To jest program na życie: rób co chcesz, tylko niech to podoba się Panu Jezusowi Bogu Samemu. Nie zbłądzisz, nikt cię nie zniszczy. Nie daj się wkręcić w innej drogę – dodała także.

Musisz, rozumem przyjąć, że skoro jesteś człowiekiem, który nie jest zwierzęciem, masz duszę i zadbaj o te dusze. Dobrze wiesz, że masz rozum, wolę i sumienie. Naucz się coś o duszy, bo nie jest byle kim. Jesteś, wobec tego: Polakiem, Polką. Ochrzczonym, a więc katolikiem. Wierzącym – nie możesz zaprzeczyć. Jesteś mężczyzną czy kobietą. Nie możesz zaprzeczyć, że jesteś Polakiem czy Polką i nie zaprzeczaj, że jesteś wierzący. Nie mów: “jestem wierzący niepraktykujący” – podkreśliła Wanda Półtawska.

Wypowiedzi pochodzą z przemówienia Wandy Półtawskiej do młodzieży podczas XI edycji konkursu „W kręgu poezji Grażyny Chrostowskiej”

Reklama

pa, wikipedia.org/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę