Bardzo ważna jest świadomość otaczających nas procesów. Z jednej strony, by być świadomym, albo by móc – w dobrym tego słowa znaczeniu – wykorzystywać je w codziennym życiu – podkreśla Tomasz Rożek.
System jest prosty
W filmie zamieszczonym na swoim kanale na YouTube Tomasz Rożek odpowiada na pytanie jak to się dzieje, że absurdalne informacje pojawiające się w sieci mają aż tak duże zasięgi.
Raporty polskich ale też europejskich instytucji nie pozostawiają wątpliwości, że przynajmniej część z tych najgłośniejszych fejków jest wymyślana po to, by specjalnie wprowadzić zamęt, chaos czy podważyć autorytet instytucji, które zarządzają kryzysem – wyjaśnia. Fake musi trafić do lidera opinii, bardzo często to celebryta, polityk, ktoś, kto ma duże zasięgi. System jest prosty: znani z tego, że są znani zarabiają krocie dzięki temu, że mają zasięgi.
CZYTAJ: Andrzej Mleczko: Sztuczna inteligencja wie o nas więcej, niż nam się wydaje
Kluczem są emocje
Tomasz Rożek wyjaśnia także rolę algorytmów. W Internecie pomiędzy twórcą a odbiorcą są jeszcze algorytmy. To one wiedzą co nas interesuje zanim my zdążymy o tym pomyśleć. To one filtrują i podpowiadają a ich kryterium są emocje. Emocje to zasięgi, a zasięgi to pieniądze.
Przeczytaj również
Czy z tego błędnego koła jest jakieś wyjście? W tym wszystkim brakuje jednego słowa: odpowiedzialność – mówi Tomasz Rożek.
Jak świadomie poruszać się w świecie informacji w Internecie? Na co zwracać uwagę? Jak weryfikować informacje? Wyjaśnia Tomasz Rożek.
zś/Stacja7