Nasze projekty
Reklama
Bartolomé Esteban Murillo, "Madonna z Dzieciątkiem i różańcem" / fot. Wikimedia commons / Domena publiczna

Najświętsza Maryja Panna Różańcowa. Nasza Pośredniczka

Październikowe nabożeństwo różańcowe odbywa się we wszystkich parafiach w Polsce. Dziś wspominamy Najświętszą Maryję Pannę Różańcową.

Cudowna interwencja Matki Bożej

Powstanie święta łączy się z wydarzeniem militarnym, które miało wpływ na losy Europy. Ekspansja turecka na Morzu Śródziemnym została zatrzymana pod Lepanto. W dniu 7 października 1571 r. połączone floty Hiszpanii, Wenecji i Państwa Kościelnego pod wodzą Juana d`Austria pokonały flotę turecką. W tym samym dniu ulicami Rzymu kroczyła pod przewodem Piusa V procesja odmawiając różaniec. Na czele procesji niesiono obraz Matki Boskiej Śnieżnej zwany Salus Populi Romani z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie.

Do zwycięstwa pod Lepanto przyczyniła się nagła zmiana wiatru uznana za cudowną interwencję Matki Bożej na skutek odmawiania różańca. Od tej pory obraz Matki Boskiej Śnieżnej złączył się na stałe z nabożeństwem różańcowym i otrzymał nazwę Matki Boskiej Zwycięskiej. Pius V ustanowił święto Matki Boskiej Zwycięskiej, które rok później (1572) Grzegorz XIII zmienił na święto Matki Boskiej Różańcowej. Klemens XI rozszerzył je na cały Kościół w 1716 r., a Leon XIII w 1888 r. ustalił liturgię święta i przeznaczył październik na odprawianie nabożeństwa różańcowego.

ZOBACZ: Jak odmawiać różaniec? Modlitwa różańcowa krok po kroku

Reklama

Idea odwoływania się do wstawiennictwa Matki Bożej w potrzebach militarny przez modlitwę różańcową praktykowana była także w Rzeczpospolitej. Olbrzymia procesja różańcowa z biskupem Marcinem Szyszkowskim przeszła ulicami Krakowa 3 października 1621 r. w intencji wojsk polskich pod Chocimiem. I tu niesiono kopię obrazu Matki Boskiej Śnieżnej przywiezioną do Krakowa z Rzymu w 1600 r. Na pamiątkę zwycięstwa nad Turkami pod Chocimiem odbywała się odtąd w Krakowie co roku procesja różańcowa. Grzegorz XV (1621-1623) polecił aby Kościół w Rzeczpospolitej obchodziły rocznicę Chocimia uroczystym nabożeństwem ze śpiewem Te Deum.

Średniowieczny obraz nieznanego autora, św. Dominik otrzymuje różaniec, fot. Wikimedia commons / Domena Publiczna

Maryja naszą Pośredniczką

Różaniec jest najintensywniejszą formą pobożności maryjnej, a także najbardziej uniwersalnym sposobem modlitwy. Maryja powinna być czczona jako Pośredniczka, która włącza wiernych w misterium życia Chrystusa.

Poznawanie tajemnic Jego zbawczego dzieła ukazuje niebiański i historyczny zarazem wymiar tych wydarzeń oraz akcentuje ich realność i zakorzenienie w świecie wyrażając istotne elementy dziejów zbawienia. W ten sposób różaniec przeciwstawia się redukcji świętej historii do zespołu jedynie ponadczasowych idei. Różaniec wpisuje misterium Chrystusa w tok Jego ziemskiego życia i życia Maryi, czyniąc je przez to bliskim i zrozumiałym.

Reklama

PRZECZYTAJ: Październik z Maryją. Poradnik dla bardzo zabieganych

Rozważaj z nami tajemnice różańca!

Na Stacji7 dostępnych jest wiele różnych rozważań – wszystko po to, by październik (i nie tylko) stał się czasem powierzenia Matce Bożej naszych codziennych trudności, obaw, lęków! Dołącz do modlitwy:
> „Na chwile niepewności”. Rozważania różańcowe [PODCAST]
> Jedno rozważanie na każdy dzień października
> s. Anna Maria Pudełko AP – Taka jak Ty. Różaniec
> o. Maciej Okoński OP – Różaniec. Prosta droga do nieba
> bp Marek Solarczyk – Wtajemniczeni. Rozważania tajemnic różańca

KAI, zś/Stacja7

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja