Nasze projekty

Bp Greger: modlitwa różańcowa nigdy nie potrzebowała reklamy

"Różaniec jest formą modlitwy, której nie da się zrozumieć bez odniesienia do tajemnic Chrystusa, rozważanych razem z Maryją" - powiedział bp Piotr Greger do Róż Żywego Różańca oraz wspólnot różańcowych z całej diecezji bielsko-żywieckiej.

FOT. EPISKOPAT POLSKI/FLICKR/cathopic.com

Do potraktowania modlitwy jako niezasłużonego przywileju zachęcił wiernych bp Piotr Greger, który 4 października w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przewodniczył Mszy św. dla Róż Żywego Różańca oraz wspólnot różańcowych z całej diecezji bielsko-żywieckiej. Duchowny przypomniał, że modlitwa różańcowa należy do najlepszej i najbardziej wypróbowanej tradycji chrześcijańskiej kontemplacji.

W homilii hierarcha zwrócił uwagę, że każda modlitwa jest „niezasłużonym przywilejem”, gdyż daje możliwość prowadzenia bardzo osobistej, indywidualnej, czasem nawet mocno intymnej rozmowy z Bogiem.

Odwołując się do genezy modlitwy różańcowej zauważył, że to Leon XIII w roku 1883 postanowił, aby październik poświęcono Królowej Różańca. Ten także papież wprowadził to wezwanie do tekstu Litanii loretańskiej.

Reklama

PRZECZYTAJ: Kard. Nycz: szkoły katolickie na polskim rynku są znaczącymi szkołami

„Ta modlitwa nigdy nie potrzebowała reklamy”

Hierarcha wyjaśnił, że w tym roku nabożeństwa różańcowe mają szczególny charakter, gdyż wierni modlą się za Ojczyznę i wszystkich jej rodaków, ale też nie zapominają o intencji pokoju w świecie, zwłaszcza na Ukrainie.

Rozważając tajemnice Jezusa i Jego Matki, pamiętamy o rozpoczętym dziś w Rzymie kolejnym etapie zwołanego przez papieża Franciszka synodu – dodał i powtórzył, że Różaniec jest modlitwą doskonale znaną i ma swoją bogatą historię.

Reklama

Ta modlitwa nigdy nie potrzebowała reklamy, szybko podbijała serca ludu. W duchowości zachodniej modlitwa różańcowa stanowi pewną wyjątkowość, jest jedyną swego rodzaju praktyką zdrowej pobożności maryjnej. Nie ma ona waloru liturgicznego, ale jest formą modlitwy, której nie da się zrozumieć bez odniesienia do tajemnic Chrystusa, rozważanych razem z Maryją – wytłumaczył.

Wskazał, że różaniec jest modlitwą dobrą na każdy czas: do kościoła, w czasie spaceru, podróżując samochodem, znana jest także praktyka odmawiania różańca podczas wykonywania niektórych prac.

W Eucharystii udział wzięli liczni wierni, głównie przedstawiciele parafialnych grup różańcowych. Mszę poprzedziło nabożeństwo różańcowe.

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę