Nasze projekty
fot. TheQUTube/YouTube.com

Polka wśród 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie w 2021 r. Kim jest Lidia Morawska?

Polka znalazła się w gronie 100 najbardziej wpływowych ludzi 2021 r. według redakcji magazynu "Time". Kim jest Lidia Morawska, czym się zajmuje na co dzień i za jakie osiągnięcia została wyróżniona w tym prestiżowym plebiscycie?

Reklama

Kim jest Lidia Morawska?

Lidia Morawska jest pracującą w Australii panią profesor, która specjalizuje się w badaniach zajmujących się problemem jakości powietrza, a także wpływem, jaki ma ono na nasze zdrowie. Jest dyrektorem Międzynarodowego Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia. Wykłada na Wydziale Nauki i Technologii Uniwersytetu Technologicznego w Queensland.

Polka jest autorką aż 800 publikacji naukowych! Działa nie tylko naukowo, ale także pełni funkcję doradczą w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), o której zrobiło się głośno w czasie pandemii koronawirusa.

Między Australią a Polską

Pani prof. Lidia Morawska pracuje i mieszka w Australii. Jednak nie zapomina o ojczyźnie, do której w wolnych chwilach przyjeżdża i dzieli się wynikami swoich badań. Mimo że mieszka za granicą – czuje się Polką, bo tu się wychowała i tu odkryła zalążek swojej pasji.

Reklama
Właściwie od zawsze marzyła, aby zostać naukowcem. Rozwijałam swoje zainteresowanie fizyką. Już od czwartej, piątej klasy szkoły wiedziałam, że będę fizykiem – powiedziała.

Innowatorka roku

Kiedy „Time” opublikował tegoroczną listę 100 najbardziej wpływowych osób na świecie, wśród wyróżnionych znalazła się Lidia Morawska. Kategoria „Innowatorzy” należała do Polki – znalazła się obok między innymi: Elona Muska, Sary Menker, czy Adrienne Banfield Norris. W uzasadnieniu podano, że polska profesor została doceniona za pracę w rozpoznawaniu znaczenia transmisji aerozolu w kontekście trwającej pandemii COVID-19 i rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Zebrała zespół ponad 200 naukowców i organów zdrowia publicznego, aby rozpoznać rolę aerozoli w rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 i zmienić sposób, w jaki mierzymy i zmniejszamy ryzyko zarażenia wirusem. Jej rzecznictwo pomogło zmienić praktyki wszędzie, od szkół po miejsca pracy, czyniąc te środowiska bezpieczniejszymi dla większej liczby ludzi na całym świecie – czytamy na stronie internetowej czasopisma „Time”.

Reklama

kw/plejada.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę