Nasze projekty

„Tylko spokój może nas uratować”. Syn, ojciec i ksiądz w rozmowie o kobietach

"Tylko spokój może nas uratować" to tytuł wydanej właśnie nakładem wydawnictwa Rafael książki autorstwa ks. Marka Chrzanowskiego oraz Pawła i Jana Królikowskich. Rodzina aktorów wraz z duchownym rozmawiają o meandrach relacji damsko-męskich.

Reklama

Książka jest zapisem rozmowy, jaką przeprowadziła z trójką mężczyzn Judyta Syrek – dziennikarka związana m.in. z TVP i Stacją7. Padały pytania o damskie fochy, o radzenie sobie ze zmiennością, ale też o wzajemne uzupełnianie w dobrych związkach. 

Najważniejsza w budowaniu relacji między kobietą a mężczyzną jest więź. Miłość, ta ludzka, się wypala. Wcześniej czy później ona przygasa albo gaśnie w ogóle. Jak nie ma więzi, zwanej przyjaźnią, to związki się rozpadają. Rozpadają się, bo nie ma bazy. Przyjaźń jest czymś, co jest budowane na ogromnym zaufaniu. Między ludźmi jest to chyba podstawa.

przyznaje ks. Marek Chrzanowski. 

Reklama

Wypowiadając się na temat zmienności nastrojów kobiecych Paweł Królikowski zauważa:

Zmienność kobiet jest ogromną szansą dla mężczyzn. Jak mężczyzna jest rozgarnięty w jakikolwiek pozytywny sposób, to z tej kobiecej zmienności potrafi korzystać. Bo nic bardziej kuszącego jak forteca, która raz jest zamknięta, raz otwarta, to znowu zamknięta, znów otwarta. Wystarczy po prostu czujność obserwatora i cierpliwość zdobywcy, żeby wedrzeć się do zamku i go zdobyć. To jest szansa dla nas.

i dodaje z rozbrajającą szczerością:

Reklama

Poza tym, może trochę dowcipnie mówiąc, gdyby nie zmienność kobiet, jakie to życie byłoby nudne, prawda? Jadłospis na przykład – co dzień to samo. Sukienka – co dzień ta sama. Mina przy śniadaniu – co dzień ta sama. [uśmiech] Byłoby to nudne. Ta zmienność powoduje, że świat za każdym razem, kiedy otworzymy oczy, jest inny.

Aktorzy wraz z księdzem poruszyli też kilka ważkich tematów. Jednym z nich była kwestia karmienia piersią w miejscach publicznych. Nie zgodzili się z tymi, którzy karmiące mamy chcieliby widzieć w toalecie albo innym miejscu ukrytym.

Kobieta jako matka, jako stworzenie Boże to najświętszy wizerunek na świecie, jaki mężczyzna może dostrzec

Reklama

– stwierdza Paweł Królikowski. 

Zgadzają się również co do tego, że powołania mężczyzny i kobiety wzajemnie się uzupełniają.

Męskie serce szuka tej wybranej, żeby się z nią podzielić i troską, i radością, i sercem, i pogodą, i smutkiem, i wszystkim, co niesie życie, każdym dniem. Nasze serca są podobnie złaknione. I kobiece, i męskie – mówi Paweł Królikowski.

Dlatego te serca dążą ku sobie – uzupełnia ks. Marek Chrzanowski. Tak jest stworzony przez Boga świat i tak jest stworzony człowiek, żeby te dwa światy nie tylko się dopełniały, ale i siebie pragnęły. Oczywiście na różnych poziomach.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Rafael. Do papierowego wydania dołączona jest również płyta – projekt muzyczny Janka Królikowskiego do wierszy ks. Marka Chrzanowskiego. Książka oraz płyta są dostępne w sklepie internetowym Wydawnictwa Rafael.

ad/Stacja7

 

 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę