Nasze projekty
Foto. Archiwum dominikanów w Krakowie

Potrzeba nadziei! Proroctwo o. Badeniego wciąż aktualne

O. Joachim Badeni, dominikanin zmarł w opinii świętości 11 marca 2010 roku. Podczas Przeistoczenia na Mszy św. usłyszał wezwanie, by podyktować proroctwo o czasach ostatecznych, końcu świata i ponownym przyjściu Chrystusa. "To przesłanie pełne nadziei na ostateczne zwycięstwo dobra nad złem" – mówi Judyta Syrek, autorka książki „Siła nadziei. Uwierzcie w koniec świata”, której niezwykły dominikański mistyk przekazał treść przesłania w ostatniej rozmowie.

Reklama

Anna Druś: Jak doszło do Twojej rozmowy z o. Joachimem Badenim?

Judyta Syrek: To była inicjatywa ojca Joachima i ojca Jana Andrzeja, oni namówili mnie na zrobienie wywiadu o wizji końca świata.

Wizji?

11 lat temu, w 2009 r. ojciec Joachim, odprawiając Mszę świętą, w czasie Przeistoczenia poczuł mocne wezwanie od Pana Boga, że przyszedł czas, by podyktował książkę o Paruzji. Już wcześniej miał wizję końca świata, opowiada o tym w książce. To było w czasie pobytu w szpitalu, nagle zobaczył jakby uciekające przed czymś karaluchy (symbol zła) a potem Jezusa, takiego w rycie wschodnim – Dostojnego Władcę, przed którym ucieka całe zło tego świata. Wizję tę odebrał jako przypomnienie, że dobro zwycięży, że Jezus pokona wszelkie zło. I potem w 2009 r. miał wezwanie, by podzielić się opowieścią o niej ze swoim powiernikiem, o. Janem Kłoczowskim. To on zasugerował podobno o. Joachimowi, żebyśmy razem zrobili książkę o Paruzji. 

Była to najważniejsza rozmowa w moim życiu, która cały czas coś we mnie zmienia. Ona zmienia coś fundamentalnego. Choć ta zmiana wiąże się też z bezustanną walką

Reklama
Judyta Syrek z o. Joachimem Badenim

Jak zareagowałaś na tę propozycję?

Kiedy ojciec Joachim zadzwonił do mnie i powiedział o co chodzi, odpowiedziałam: super, ale może lepiej, żeby poszukał Ojciec do takiej rozmowy jakiegoś teologa, kogoś, kto się na tym zna? Bo ja jestem tylko absolwentką filozofii, nie mam pojęcia o eschatologii. Znam się też ewentualnie na sprzątaniu i gotowaniu, choć na tym drugim mniej. Ale ojciec miał niezwykły dar przekonywania. Nie odpuścił, zaczęliśmy spotykać się i dzisiaj myślę, że była to najważniejsza rozmowa w moim życiu, która cały czas coś we mnie zmienia. Ona zmienia coś fundamentalnego. Choć ta zmiana wiąże się też z bezustanną walką. Myślę, że każdy człowiek toczy walkę w sobie samym, walkę dobra ze złem. Czasem wiary z niewiarą, miłości z nienawiścią.  

Jak się pracowało z ojcem Badenim?

Te rozmowy nie były dla mnie łatwe, bo miałam poczucie, że brakuje mi tego zaplecza teologicznego. Niemniej przygotowałam się do nich pytając też różnych znajomych, co chcieliby wiedzieć o Paruzji. Z tych wszystkich rozmów wyłoniło się bardzo konkretne przesłanie, a jest nim NADZIEJA i siła, która z niej płynie. A nawet pewność, że Bóg zwycięża zło i zwycięży je ostatecznie! Dzisiaj musimy na nowo uświadomić sobie perspektywę tego ostatecznego sądu nad światem. Zbyt wielu chrześcijan w ogóle o tym nie pamięta, a pierwsi wierzący w Chrystusa właśnie na tej perspektywie budowali swoją wiarę. Ojciec Badeni trafnie o tym mówił. Porównywał chrześcijan wątpiących w możliwość zwycięstwa dobra nad złem do żołnierza, który wyrusza na bitwę nie wierząc w zwycięstwo, który idzie na wojnę i nie widzi sensu walki.

Słowa o Paruzji to współczesny dokument dla kolejnych pokoleń, przekazujący wiarę w najważniejszą prawdę o tym, że Chrystus zwycięży

Reklama

Nowa książka nie jest tylko wznowieniem poprzedniego wydania, to coś znacznie więcej. 

Zgadza się. To, co 10 lat temu ukazało się pod tytułem „Uwierzcie w koniec świata”  stanowi teraz drugą część książki. Pierwszą napisałam w oparciu o konferencje, które kiedyś przekazał mi o. Tomasz Nowak i które przeleżały u mnie 10 lat. Część z nich była wykorzystana w książce „Wyjdź do światła”, ale niewielka. Dzisiaj udało się stworzyć duchową, bardzo bogatą w niezwykłe słowa – słowa, które mają bez wątpienia ogromną siłę przemiany serc – biografię ojca Badeniego i jego testament. Bo słowa o Paruzji to współczesny dokument dla kolejnych pokoleń, przekazujący wiarę w najważniejszą prawdę o tym, że Chrystus zwycięży. 

Masz jakąś ulubioną opowieść w tym zbiorze?

W tym zbiorze jest wiele ulubionych fragmentów. Najważniejsze dla mnie osobiście to te na temat poszukiwania światła Boga. Bardzo nam dzisiaj tego światła potrzeba. Ale moją ulubioną opowieścią z życia ojca Joachima jest historia jednej kobiety, którą opowiedział mi przyjaciel Ojca, Kazimierz z Bujakowa. Ojciec Joachim spędzał wiele czasu w jego domu. Pewnego dnia stanął przy oknie i zaczął przypatrywać się pracy staruszki, która kopała ziemniaki w polu. Przyjaciel o. Joachima zapytał: czego tak Ojciec wypatruje? A on odpowiedział, wskazując na pracującą w polu, pochyloną staruszkę: „Tamta kobieta jest święta”. To była sąsiadka pana Kazimierza, u której on sam nigdy niczego nadzwyczajnego nie zauważył. Ale przyznał też od razu, że tak naprawdę niewiele o tej pani wie. Zaczął sobie więc kojarzyć, że ona zwykle ma pogodną twarz, że codziennie chodzi do kościoła, nigdy nachalnie nie narzuca swojej religijności. Prosta staruszka, która codziennie jest na Mszy w kościele. Ojciec mu wtedy odpowiedział: „Właśnie tak wyglądają święci, prości, czasem pochyleni, ale zawsze bije od nich światło”. Tego światła w prostych kobiecych sercach bardzo nam dzisiaj potrzeba. 

Ojciec Joachim był przede wszystkim znany jako świetny duszpasterz akademicki, który na dodatek ma rękę do kojarzenia par małżeńskich. Popularne stało się powiedzenie: „Tylko Badeni dobrze cię ożeni”. Taki „brand” Badeniego.

Reklama

Czy współbracia lub inni ludzie zdawali sobie sprawę z mistyki o. Joachima jeszcze za jego życia?

Tak, ale on był bardzo ostrożnym człowiekiem i zdystansowanym do własnych przeżyć. Na pierwszym planie u niego zawsze był Jezus i potem Matka Boża. Przez wiele lat tylko z zaufanymi osobami dzielił się swoimi przeżyciami duchowymi. To za sprawą wspomnianego już o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego zaczął dyktować książki o mistyce. Mnie ujął sformułowaniem, że mistyka może być dla każdego, bo przecież Bóg codziennie chce spotkać człowieka – o tym jest też mowa w najnowszej książce.

Ale ojciec Joachim był przede wszystkim znany jako świetny duszpasterz akademicki, który na dodatek ma rękę do kojarzenia par małżeńskich. W latach 60. XX wieku, kiedy był duszpasterzem w Poznaniu, popularne stało się powiedzenie: „Tylko Badeni dobrze cię ożeni”. Potem w Krakowie prawie do śmierci powtarzano to hasło. Taki „brand” Badeniego. I coś w tym było faktycznie, bo ojciec poznał ze sobą wiele osób, które potem stworzyły fantastyczne małżeństwa. Jednocześnie cały czas szedł w kontemplację. Miał nawet krótki epizod w klasztorze kamedułów na Bielanach, z którego jednak wrócił, gdy chciano zlikwidować klasztor dominikanów w Poznaniu.

Potem w latach 90. zasłynął z modlitw o uzdrowienie, bo rzeczywiście czuł takie silne wezwanie do wymadlania ludziom zdrowia w różnych chorobach. Do dziś nawet słyszę świadectwa osób, które twierdzą, że zostały wtedy cudownie uzdrowione przez Pana Boga po modlitwach o. Joachima. Ja sama prosiłam go o modlitwę w intencji swojej mamy, która w czasie, gdy tworzyliśmy „Sekrety mnichów” miała operację stawu biodrowego. Ojciec modlił się mocno za nią i bardzo szybko doszła do siebie, rzuciła kule. Dzisiaj jest sprawna. Znam też osobę, która uważa, że została wyleczona z raka kości za sprawą modlitw ojca. Świadectw jest wiele, o niektórych pisałam w biografii „Nie bój się żyć”. Ojciec był znanym charyzmatykiem. Ale najważniejsze są jego przeżycia mistyczne, które przez wiele lat nie były szeroko znane, choć doświadczał ich od 1936 roku. 

Jak sam mówił uprawiał clubbing, balował po prostu i to w wielu miastach Europy: w Krakowie, we Lwowie, czy Sztokholmie. Aż do momentu, kiedy to w drodze do klubu nocnego, przechodząc obok figury Matki Bożej we Lwowie, poczuł, jakby go ktoś mocno dotknął

Ale nie całe życie był blisko Pana Boga, prawda?

On nie, ale Pan Bóg był blisko niego. W latach trzydziestych XX wieku był chyba jednym z najbogatszych młodzieńców w Europie, razem z przyrodnim bratem Karolem Habsburgiem. Jest przecież synem polskiego dyplomaty i arystokraty, Ludwika Badeniego oraz arystokratki szwedzkiej rodu Ankarcrona. Kiedy o. Joachim miał dziesięć lat jego mama po raz drugi wyszła za mąż za Karola Olbrachta Habsburga, arcyksięcia z Żywca. Rodzina żywiecka była bardzo religijna, ale on sam niespecjalnie. Jak sam mówił uprawiał clubbing, balował po prostu i to w wielu miastach Europy: w Krakowie, we Lwowie, czy Sztokholmie. Aż do momentu, kiedy to w drodze do klubu nocnego, przechodząc obok figury Matki Bożej we Lwowie, poczuł, jakby go ktoś mocno dotknął między łopatkami, jakby mu Ktoś położył dłoń na plecach, tak jak kładzie się dłoń, kiedy chce się kogoś poprowadzić. Odwrócił się, ale nikogo nie było. Zastanawiał się przez chwilę, czy zwariował, czy coś jest z nim nie tak. Ale poczuł przekonanie, że nie powinien iść na imprezę. Zawrócił do domu, położył się, zasnął, a rano czuł silne pragnienie pójścia do kościoła. Wszedł do kościoła lwowskich dominikanów, co zresztą było jego pierwszym spotkaniem z Zakonem Kaznodziejskim. Wówczas trwało wystawienie Najświętszego Sakramentu, babcie odmawiały Różaniec. I gdy na koniec ksiądz uniósł Monstrancję do góry do błogosławieństwa, młody Badeni zobaczył w Hostii prawdziwe Ciało Chrystusa. To było jego pierwsze przeżycie mistyczne, które dało początek gruntownemu nawróceniu. Wtedy przeczytał dzieła wszystkich mistyków, zaczął codziennie chodzić do kościoła. Do zgromadzenia dominikanów wstąpił jednak dopiero w czasie II wojny światowej, kiedy już jako żołnierz nie umiał oprzeć się powołaniu, które czuł. Po rozmowie z o. Bocheńskim podczas obozu szkoleniowego w Anglii, podjął decyzję, że wstępuje do dominikanów w Szkocji.

Podobno dotarłaś do ciekawej historii tej figury, przy której nastąpiło to niezwykłe wydarzenie dające początek jego nawróceniu?

W czasie pisania biografii w 2013 roku, dzięki dominikanom ze Lwowa, udało się odnaleźć modlitewnik, który należał do jego przyszywanej prababki (drugiej żony pradziadka). Okazuje się, że prababka, która była bardzo pobożną kobietą, w modlitewniku zapisała prośbę o błogosławieństwo i święte życie kolejnych pokoleń. Później dotarłam do informacji, że to właśnie ona ufundowała alabastrową figurę Maryi. Ojciec Joachim mówił o niej “ciotka”. Pradziadek też był człowiekiem głębokiej modlitwy. Można powiedzieć, że mistyka u Badenich zaczęła się wcześniej. 

Dwa lata temu dominikanie ogłosili, że rozpoczynają przygotowania do jego procesu beatyfikacyjnego…

Tak, przygotowania trwają, zbierane są materiały, zajmuje się tym między innym o. Tomasz Gałuszka. Ale nie śledzę tych informacji na bieżąco. U dominikanów tradycja pokazuje, że takie procesy trwają długo. Dzisiaj natomiast mocno możemy się skupić na przesłaniu, które zostawił, bo ono jest mocno aktualne. Zresztą widzę, że nawet to przesłanie zawarte w jego ostatniej książce-rozmowie przemienia duchowo ludzi. W rozmowach ze mną wiele osób przyznaje, że często wraca do tego, co o. Badeni mówił o Paruzji. Myślę, że można go już zaliczyć do takich klasyków duchowości. Miał nawet takie powiedzenie, że Chrystus jest ponad tym i zwycięstwo dobra jest pewne. Gdy więc jako chrześcijanie widzimy złe rzeczy na tym świecie, naszym zadaniem jest nie tylko wiara w zwycięstwo, podtrzymywanie nadziei w innych, ale też dawanie świadectwa. Wiara nie jest sprawą prywatną – w tym przekonaniu ugruntował mnie właśnie o. Joachim. 

Mocne przesłanie.

Tak. Ale jest jeszcze jedno, które bardzo mi się kojarzy z ostatnimi wydarzeniami (kolejne doniesienia o pedofilii w Kościele – przyp. red). W 2009 roku zapytałam o. Badeniego o to, jaka będzie największa pokusa Antychrysta. Odpowiedział, że Antychryst będzie chciał pokazać światu, że zło jest dobrem. Dzisiaj poszedł o krok dalej. Patrząc na to co się dzieje, widać, że chce nam pokazać, iż dobro jest złe, że świętość można próbować podważać, obalić, nie dopuszczać do kolejnych kanonizacji. Antychryst posługuje się przewrotnością. Dlatego tak bardzo potrzebna nam dzisiaj jest wiara w totalne zwycięstwo Chrystusa.


OJCIEC JOACHIM BADENI – ceniony kaznodzieja, wieloletni duszpasterz akademicki, filozof, arystokrata i mistyk, na kartach książki wzywa do gotowości na ponowne przyjście Chrystusa. Podejmuje ten ważny temat bez patosu i zadęcia, stanowczo, lecz i z właściwym sobie poczuciem humoru. Dzieli się bogatym doświadczeniem życiowym i żywym doświadczeniem religijnym, ujmując przy tym szczerością.

Książka Judyty Syrek i o. Joachima Badeniego „Siła nadziei. Uwierzcie w koniec świata” wyrywa z apatii i poczucia beznadziei. I zaskakuje. Mimo, że jej główny wątek stanowi pogłębiona teologiczna refleksja, poświęcona poważnym tematom ostatecznym, ta lektura odświeża ducha, zachęca do działania i w efekcie – zadziwiająco pokrzepia. 

Ukazująca się nakładem Wydawnictwa Stacja7 książka jest rozszerzeniem wydanych wcześniej rozmów z ojcem Badenim “Uwierzcie w koniec świata” i “Wyjdź do światła” o niepublikowane dotąd wypowiedzi charyzmatycznego dominikanina, który zmarł w 2010 roku w opinii świętości.

Książka dostępna w przedsprzedaży na dobroci.pl

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę