„Jutro Niedziela” na rok B. Okazja do przeczytania niemal całej Ewangelii św. Marka!
W 2023 roku, nowy rok liturgiczny "B" rozpoczyna się 3 grudnia. To okazja do przeczytania niemal całej Ewangelii Marka. Jest to zdaniem biblistów najstarsza istniejąca Ewangelia, oparta według Tradycji na świadectwie Piotra i adresowanej do wspólnoty chrześcijańskiej w Rzymie.
Kiedy podczas Mszy św. siedzę w konfesjonale, często widzę, że w trakcie czytań ludzie się po prostu nudzą. Taką nudę najlepiej zabić… wiedzą – mówi jeden z autorów, ks. Przemysław Śliwiński. Obszerną wiedzę na temat czytań można znaleźć właśnie w cyklu „Jutro Niedziela”. Jest to analiza Liturgii Słowa na każdą niedzielę roku liturgicznego. Zawiera nie tylko objaśnienia językowe, ale pokazuje także kontekst kulturowy i historyczny. Przede wszystkim jednak spaja wszystkie czytania w jedną myśl przewodnią, która pomaga zrozumieć znaczenie Bożego Słowa dla naszego życia.
CZYTAJ: Zatęsknić za Bogiem obecnym w Słowie
Najstarsza instniejąca Ewangelia
Liturgiczny rok B to okazja do przeczytania niemal całej Ewangelii Marka. Jest to zdaniem biblistów najstarsza istniejąca Ewangelia, oparta według Tradycji na świadectwie Piotra i adresowanej do wspólnoty chrześcijańskiej w Rzymie. „Jutro Niedziela” to ponad 500 stron biblijnej analizy czytań, Psalmów i tej właśnie Ewangelii.
Każda niedziela jest dla chrześcijanina szczególnym dniem świątecznym, radosnym spotkaniem ze Zmartwychwstałym. Do każdego spotkania, doskonale to rozumiemy, należy się przygotować. Ta publikacja jest bardzo dobrym narzędziem, które w tym przygotowaniu może nam pomóc. Korzystając z niej staniemy wobec Liturgii Słowa nie jak przypadkowi goście, ale jak przyjaciele radujący się ze spotkania z Panem.
– abp. Wojciech Polak, Prymas Polski
Przeczytaj również
Dla tych, którzy chcą więcej rozumieć i z większą świadomością przeżywać Eucharystię
Niewątpliwie jest to książka dla tych, którzy chcą więcej rozumieć i z większą świadomością przeżywać Eucharystię. To świetne przygotowanie do niedzielnej Mszy – pomaga w czasie Liturgii skupić się na tym, co najistotniejsze, a usłyszane kolejny i kolejny raz Słowo Boże ma szansę głęboko zapaść w pamięć. To także dobry pomysł na rodzinne przygotowanie do Eucharystii, może stać się ono punktem wyjścia do rozmowy z najbliższymi o tym, jak rozumieć Boże Słowo.
To przewodnik dla wszystkich, którzy chcą świętować niedzielę poprzez pogłębione przeżywanie Mszy świętej. Daje odświeżającą i głęboką wiedzę na temat czytań biblijnych. Szczególnie polecam tym, którzy chcą wiedzieć więcej.
– kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski
ZOBACZ: Rok liturgiczny. Dlaczego nie rozpoczyna się wraz z nowym rokiem kalendarzowym?
Odkryć to, co słyszeli podczas lektury tekstów biblijnych ich pierwsi odbiorcy
Z publikacji skorzystają również kapłani i osoby odpowiedzialne za formację liturgiczną we wspólnotach. Każda analiza to wejście w teksty czytań, psalmów i Ewangelii i wskazanie powiązania tematycznego między poszczególnymi częściami Liturgii Słowa. Znajdują się tam także objaśnienia językowe, które pomagają lepiej zrozumieć kluczowe terminy hebrajskie i greckie, w ich oryginalnym kontekście biblijnym. Dzięki nim można odkryć, co słyszeli podczas lektury tekstów Starego i Nowego Testamentu ich pierwsi odbiorcy. „Jutro Niedziela” może więc stać się bazą w tworzeniu nie tylko homilii, ale i wykładów, konferencji czy spotkań w małych grupach i konspektów dla formacji służby liturgicznej.
Jeżeli świat potrzebuje książek o najważniejszej z Ksiąg, to wszystkie one powinny wyglądać jak ta! „Jutro Niedziela” – dzieło wybitne w formie i treści!
– o. Michał Legan OSPPE
„Jutro Niedziela” posiada imprimatur Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Patronat Honorowy nad tą publikacją objął abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.
„JUTRO NIEDZIELA” rok B DOSTĘPNA NA DOBROCI.PL