Nasze projekty

Papież napisał wstępy do dwóch książek polskiego duchownego

Książki o. Zdzisława Kijasa OFMConv, do których papież Franciszek napisał wstępy ukazały się jeszcze w 2023 roku. Najnowsza z nich opisuje tradycję szopki bożonarodzeniowej zainscenizowanej niegdyś w Greccio przez św. Franciszka.

fot. Luis Fernando Bernachi/cathopic.com

25 grudnia obchodziliśmy 800-lecie pierwszej szopki bożonarodzeniowej zainscenizowanej niegdyś w Greccio przez św. Franciszka. Tym bardziej koniec zeszłego roku stanowił odpowiednią datę na wydanie książki o sensie tej wielowiekowej tradycji. Taką pozycję, pod tytułem „Greccio i owoce ciemnej nocy”, napisał o. Zdzisław Kijas OFMConv. A papież Franciszek postanowił stworzyć do niej wstęp. Całość można już kupić w księgarniach.

PRZECZYTAJ TEŻ: 3-4 tysiące. Tyle godzin powstaje szopka krakowska! Rozmowa z artystką

W krótkim czasie Ojciec Święty opracował przedmowy do dwóch książek tego autora. Wcześniej, także w 2023 roku, wychodziła bowiem jego pozycja „Reguła i życie”. Bez starań o. Kijasa Franciszek napisał do niej wstęp, gdy jej tekst pokazał mu pewien włoski ksiądz diecezjalny. I, jak podaje polski franciszkanin w wywiadzie dla Radia Watykańskiego, historia nie skończyła się na jednej przedmowie.

Reklama

Kiedy otrzymałem wstęp do książki o Regule, nie sądziłem, że można ewentualnie prosić o wstęp do drugiej pozycji, więc temu samemu kapłanowi mówię, iż ukończyłem też tekst o Greccio i oddałem go do druku. A on mówi: «Ale to możemy poprosić Ojca Świętego, żeby również napisał wstęp do [książki o] Greccio, tym bardziej, że temat jest mu bardzo bliski, również w nawiązaniu do jego wcześniejszego listu o szopce betlejemskiej». A ja na to, iż nawet przez myśl mi nie przeszło, by prosić papieża o kolejny wstęp do kolejnej książki. A on mówi: «Nie, ja porozmawiam z Ojcem Świętym, bo temat jest mu niezwykle bliski. I zobaczymy, jaka będzie reakcja». I byłem potem u świętej Marty, otrzymując od papieża wstęp do tej książki o Greccio (…). Jestem więc wdzięczny i zauroczony, że mimo różnych obowiązków (…) papież raczył stworzyć wstęp do tekstu, który napisałem – powiedział o. Kijas.

Vatican News, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę