Nasze projekty

1,6 mln pielgrzymów odwiedziło w zeszłym roku sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Najwięcej pielgrzymów przybyło na obchody Wielkiego Tygodnia z Misterium Męki Pańskiej (129 tys.), Tygodniowy odpust ku czci Wniebowzięcia NMP w sierpniu (130 tys.) oraz Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej we wrześniu (70 tys.).

fot. Ana Carolina Escobar Arce/cathopic.com

Liczba pielgrzymujących w 2023 roku do Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej wyniosła 1,6 miliona pielgrzymów, a to w porównaniu do roku wcześniejszego oznacza wzrost odwiedzających Polską Jerozolimę.

W sanktuarium odbywały się wszystkie tradycyjne uroczystości ku czci Męki Pańskiej i Najświętszej Maryi Panny. Niezmiennie sanktuarium było bardzo ważnym miejscem spowiedzi.

Z zagranicy, spośród krajów europejskich, najwięcej pielgrzymów przybyło z Francji, natomiast z krajów spoza Europy, najwięcej grup było ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Nie zabrakło odwiedzających Kalwarię z odległych stron świata, np. z Gabonu, Chińskiej Republiki Ludowej, Brazylii, Kostaryki, Filipin, Libanu, Japonii, Indii, Meksyku czy Australii – wymienia o. Tarsycjusz Bukowski OFM z biura prasowego sanktuarium.

Reklama

ZOBACZ: “Pogrzeb” Matki Bożej. Niezwykłe procesje ku czci Maryi

„Kalwaria Zebrzydowska nadal służy przybywającym w budowaniu wiary”

Kalwaryjskie Centrum Informacji zarejestrowało 153 809 pielgrzymów i turystów oprowadzonych przez przewodników sanktuarium. Z noclegów w Domu Pielgrzyma skorzystało 19 939 osób. Po raz kolejny zaobserwowano wzrost przybywających rodzinnie i indywidualnie, udających się na modlitwę na Dróżki Kalwaryjskie. W minionym roku przybyło także więcej zorganizowanych grup zagranicznych niż w 2022 r. – ocenia o. Bukowski.

Przez cały rok kontynuowane były też prace budowlane i remontowe w ramach projektu „Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO”. Gruntowny remont i zmianę sposobu użytkowania przeszły trzy budynki przed bazyliką, w których powstaje muzeum i pomieszczenia dla poradni specjalistycznych. Osiem kaplic na Dróżkach Kalwaryjskich poddano pracom konserwatorskim.

Reklama

PRZECZYTAJ: Krwawe łzy Matki Bożej Kalwaryjskiej. Niezwykła historia obrazu

Działania dotyczyły także organizacji wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, w których brali udział przedstawiciele społeczności lokalnej oraz przybywający pielgrzymi. Imponująca ilość nawiedzających kalwaryjskie sanktuarium świadczy o poszukiwaniu w życiu głębi i stałej potrzebie Boga. Kalwaria Zebrzydowska nadal służy przybywającym w budowaniu wiary i odnajdywaniu pokoju serca – podsumowuje statystyki sanktuaryjne za ubiegły rok o. Bukowski.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę