Nasze projekty
Reklama
Fot. KAL VISUALS/Unsplash

Wolność kontra powołanie. Lekcja od św. Pawła

Niezależnie od tego, do jakiej misji powołuje Pan, jego celem jest uczynić nasze serce wolnym.

Krucha wolność

Ku wolności wyswobodził nas Chrystus – pisze Paweł do Galatów. W wolności trzeba jednak trwać i wytrwać, bo to jeden z tych darów, które są najbardziej zagrożone w naszym chrześcijańskim życiu. Galaci narazili swoją wolność w Chrystusie, wracając do przestrzegania Prawa żydowskiego. W Liście do Rzymian Paweł stwierdza, że zagrożeniem dla naszej wolności i nowego życia w Chrystusie jest także grzech. Jeśli w nim żyjemy, na nowo może wziąć nas on w swoje panowanie, co kończy się śmiercią (👁 Rz 6). O kruchą ludzką wolność trzeba się troszczyć i nieustannie o nią walczyć. O tym, jak jest krucha, przekonali się pierwsi rodzice w raju (👁 Rdz 3).

Ciało kontra Duch

Paweł ostrzega, że naszą wolność może zniszczyć ślepe życie dla przyjemności i zaspokajanie potrzeb ciała. Apostoł używa tu znanego z filozofii epikurejskiej motywu ciała ludzkiego, które jest mieszkaniem i siedliskiem zła. Nie czyni tego dlatego, że podziela tę wizję filozoficzną.

Paweł utrzymuje, że ciało jest dobre; jest częścią naszej osoby, mieszkaniem Ducha i kandydatem do zmartwychwstania (👁 Rz 8,9–11). Równocześnie jednak może zostać opanowane przez grzech, odpowiedzialny za pęknięcie natury ludzkiej. To on sprawia, że ciało wraz ze swymi nieokiełznanymi pożądaniami wypowiada wojnę duchowi i przejmuje kontrolę nad ludzką wolą. To, co powinno w człowieku harmonijnie współpracować (antropologia Starego Testamentu podkreśla jedność pierwiastka cielesnego i duchowego w człowieku), obraca się przeciw sobie.

Reklama

Koncepcje wolności

Jedyne wyjście to pozwolić się prowadzić Duchowi Jezusa, duchowi miłości i służby. Naśladując Chrystusa w miłości i służbie, na Jego wzór równocześnie wypełniamy całe Prawo i stajemy się wolni (👁 Ga 6,2 • Rz 13,8). To koncepcja wolności różna od tej, której uczyli starożytni filozofowie. Epiktet mawiał: „Wolnym jest ten, kto żyje, jak chce; kto nie może być zmuszonym ani powstrzymanym, ani ograniczonym, kogo wybory są wolne, pragnienia zrealizowane, nie wydane na pastwę przeciwności” (Diatr. 4,1,1).

Co to jest wolność?

Według Pawła prawdziwa wolność to nie posiadanie wielu możliwych opcji wyboru, ale zdolność do wybierania w życiu dobra. Wolność w Chrystusie oznacza zatem oddanie się w niewolę Bożej sprawiedliwości (👁 Rz 6,17–18.20) i na służbę braciom (👁 1 Kor 9,19; Ga 5,1.13). Wzgląd na nich i ich dobro są naturalnym ograniczeniem wolności chrześcijanina (👁 1 Kor 10,29).

Ostatecznie ludzka wolność, jakkolwiek przeniknięta łaską Jezusa, jest tylko zapowiedzią tej wolności i pełni życia, którą cieszyć się będą wierzący w „górnym Jeruzalem”. W wymiarze ziemskim nasza wolność wciąż czeka na swój pełny rozkwit w Królestwie Bożym (👁 Rz 8,21).

Reklama

Fragment pochodzi z książki „Jutro Niedziela” na rok C


FOT. STACJA7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja