Nasze projekty

Papież Franciszek: Pan daje ci swoje Słowo, abyś je przyjął jak list miłosny

"Potrzebujemy Jego Słowa: słuchania, pośród tysięcy słów każdego dnia, tego jednego Słowa, które mówi nam nie o rzeczach, ale mówi nam o życiu" - mówił papież podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Dziś po raz pierwszy obchodzona jest Niedziela Słowa Bożego.

„W tę pierwszą Niedzielę Słowa Bożego udajemy się do źródeł Jego przepowiadania, do źródeł Słowa życia” – powiedział Franciszek nawiązując do dzisiejszej Ewangelii św. Mateusza, która mówi „jak, gdzie i komu” Jezus zaczął przepowiadać.

Przypomniał, że Jezus rozpoczął nauczanie bardzo prostym sformułowaniem: „Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie”, które jest podstawą wszystkich jego mów. „Teraz Jezus mówi nam, że królestwo niebieskie jest blisko, że Bóg jest blisko. Oto nowość, pierwsze przesłanie: Bóg nie jest daleko, On, który mieszka w niebie, zstąpił na ziemię, stał się człowiekiem. Usunął przeszkody, zniwelował dystanse” – wyjaśniał papież i dodał: „Nie zasłużyliśmy na to”.

Franciszek zaznaczył, że orędzie Jezusa jest przesłaniem radości, a przyjmując nasze człowieczeństwo zrobił On to z miłości. „Bóg przyjął nasze człowieczeństwo, ponieważ nas miłuje i pragnie darmo dać nam to zbawienie, którego samodzielnie nie możemy sobie dać. Chce być z nami, dać nam piękno życia, pokój serca, radość z otrzymanego przebaczenia i poczucia się miłowanymi” – mówił Ojciec Święty.

Reklama

Zwrócił uwagę, że zaproszenie Jezusa: „nawracajcie się” oznacza zmianę swojego życia, ponieważ rozpoczął się nowy sposób życia. – Dzisiaj Jezus powtarza także tobie: „Odwagi, jestem blisko ciebie, zrób dla mnie miejsce, a twoje życie się zmieni! Dlatego Pan daje ci swoje Słowo, abyś je przyjął jak list miłosny, który napisał dla ciebie, abyś poczuł, że On jest obok ciebie” – powiedział Franciszek zaznaczając, że Słowo Boga pociesza, dodaje otuchy, prowokuje do nawrócenia, wstrząsa nami, uwalnia nas od paraliżu egoizmu, zmienia nasze życie i sprawia, że przejdziemy z ciemności do światła.

Papież zwrócił uwagę, że Jezus zaczął przepowiadać w regionach, które uważano wówczas za „mroczne”. „Galilea Pogan – region, w którym Jezus zaczął przepowiadać, był tak nazywany, ponieważ zamieszkiwały go różne ludy i był prawdziwą mieszanką narodów, języków i kultur” – przypomniał Franciszek.

Ojciec Święty stwierdził, że „Słowo zbawcze nie idzie szukając miejsc chronionych, wysterylizowanych, bezpiecznych”, ale „wchodzi w nasze zawiłości, w nasze ciemności”. Przestrzegł przed zamykaniem się w sobie, trzymaniem w ukryciu naszego poczucia zakłopotania, nieprzejrzystości, dwulicowości, modlitwą formalną, która jest odmawiana tak, by „Jego prawda nie wstrząsnęła naszym wnętrzem”.

Reklama

Papież zaznaczył, że Jezus tak jak przemierzał wielopostaciowy i złożony region, podobnie nie boi się zgłębiać naszych serc, naszych najgorszych i najtrudniejszych miejsc. „On wie, że tylko Jego przebaczenie nas uzdrawia, tylko Jego obecność nas przemienia, tylko Jego Słowo nas odnawia” – powiedział papież i zachęcił, abyśmy pozwolili Jezusowi, by weszło w nas Jego Słowo, które jest „żywe, skuteczne, ostre… zdolne osądzić pragnienia i myśli serca”.

Następnie Franciszek przypomniał, że pierwszymi adresatami powołania Jezusa byli rybacy, zwykli ludzie pracujący, którym powiedział, że uczyni ich „rybakami ludzi”. Zwrócił uwagę, że natychmiast poszli oni za Jezusem, gdyż pociągała ich Jego miłość. „Aby iść za Jezusem, nie wystarczają dobre zaangażowania, trzeba codziennie słuchać Jego wezwania. Tylko On, który nas zna i miłuje aż do końca, sprawia, że wypływamy na głębię na morzu życia” – powiedział Franciszek i dodał: „Dlatego potrzebujemy Jego Słowa: słuchania, pośród tysięcy słów każdego dnia, tego jednego Słowa, które mówi nam nie o rzeczach, ale o życiu”.

Na koniec zachęcił, aby codziennie sięgać po Słowo Boże „Uczyńmy miejsce dla Słowa Bożego! Czytajmy codziennie kilka wersetów z Biblii. Zacznijmy od Ewangelii: trzymajmy ją otwartą na stoliku nocnym w domu, nośmy ją ze sobą w kieszeni, wyświetlajmy na telefonach komórkowych, pozwólmy, by inspirowała nas każdego dnia” – zachęcał.

Reklama

Niedziela Słowa Bożego została ogłoszona przez Franciszka w Liście Apostolskim w formie Motu Proprio „Aperuit illis” i ma ona służyć temu, „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.

 

KAI, zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę