Nasze projekty

Żydzi i Palestyńczycy żyją w lęku i bez chęci pojednania

W ostatnich dniach nie brakowało okazji do wzajemnego zbliżenia między Żydami a Palestyńczykami, zabrakło jednak gestów pojednania, bo nie ma ku temu woli po obu stronach. Taki pogląd wyraził o. David Neuhaus, żydowski jezuita odpowiedzialny w łacińskim Patriarchacie Jerozolimy za duszpasterstwo katolików języka hebrajskiego. Za wydarzenia, które mogły zbliżyć oba skłócone narody, uważa on Nowy Rok, przypadający w tym roku w tym samym dniu w kalendarzu żydowskim i muzułmańskim oraz pogrzeb Szymona Peresa.

Kapłan docenia odważny gest palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, który – mimo krytyki w swych szeregach – wziął udział w pogrzebie. Przyznaje, że opory Palestyńczyków względem zmarłego polityka są zrozumiałe. Pod koniec życia Peres zaangażował się w sprawę pokoju, ale wcześniej był współtwórcą Państwa Izrael, co wiązało się z wieloma krzywdami po stronie palestyńskiej. Zdaniem O. Neuhausa w takiej sytuacji coraz ważniejsza jest rola chrześcijan, którzy żyją w Ziemi Świętej.

„Wielkim problemem, i to obu stronach, jest żerowanie na ludzkim lęku, a wiadomo, że lęk nie jest dobrym doradcą. Jeśli kierujemy się nim, nie zrobimy niczego, by zbliżyć się do drugiego. A tu wszystko jest oparte na obawach i na tym opierają swą retorykę zarówno nasi przywódcy w Izraelu, jak i politycy w krajach arabskich” – stwierdził duszpasterz. Zaznaczył, że w sytuacji, gdy lęk jest wszechobecny, rośnie rola Kościoła, który „musi się wykazać odwagą i być profetyczny”.

Albowiem „Kościół kocha wszystkich, zarówno Żydów, jak i Palestyńczyków i dzięki tej miłości może powiedzieć słowo prawdy” – oświadczył ks. Neuhaus. Jego zdaniem „my, chrześcijanie, jesteśmy tego świadomi”. Zauważył, że takie stanowisko zajmuje papież Franciszek i z tej misji zdaje też sobie sprawę nowy administrator apostolski Patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa. „Za wszelką cenę musimy mówić głośno o naszej miłości do obu narodów oraz o naszym głębokim przekonaniu, że pokój i zgodne współistnienie są możliwe” – podkreślił jezuita.

Reklama

(KAI/RV) / Jerozolima

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite