Nasze projekty

Franciszek w orędziu „Urbi et orbi”: błagam o zakończenie operacji wojskowych

"Błagam o zakończenie operacji wojskowych, z ich przerażającymi następstwami w postaci niewinnych ofiar cywilnych" – apelował papież Franciszek w swym bożonarodzeniowym orędziu "Urbi et orbi".

fot. Vatican News/YouTube

Papież Franciszek wygłosił orędzie „Urbi et orbi” w południe ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra w Watykanie. Następnie odmówił ze zgromadzonymi wiernymi modlitwę „Anioł Pański” i udzielił uroczystego błogosławieństwa, z którym związany jest odpust zupełny przy zachowaniu warunków ustanowionych przez Kościół.

Życząc wszystkim „radosnych świąt Bożego Narodzenia” papież podkreślił, iż „świadomość, że Pan narodził się dla nas, że odwieczne Słowo Ojca, nieskończony Bóg, zamieszkał pośród nas” jest wiadomością, „która zmienia bieg dziejów”.

Jezus, nasz brat, przyszedł, aby uczynić swojego Ojca naszym Ojcem – wskazał papież, dodając, że „krucha Dziecina objawia nam czułość Boga”. Oto „radość bycia umiłowanymi dziećmi” – stwierdził Franciszek.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Franciszek podczas Pasterki: Tej nocy miłość przemienia historię

Przypomniał proroctwo Izajasza: «Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany, […] Nazwano Go imieniem: […] Książę Pokoju»”. Zwrócił uwagę, że „powiedzenie «tak» Księciu Pokoju oznacza powiedzenie «nie» wojnie, wszelkiej wojnie, samej logice wojny”. Aby jednak powiedzieć „nie” wojnie, „trzeba powiedzieć «nie» broni”. Jak bowiem „można mówić o pokoju, jeśli wzrasta produkcja, sprzedaż i handel bronią?” – pytał papież, dodając, że trzeba o tym mówić i pisać, „aby znane były interesy i zyski, które pociągają za sznurki wojen”.

Zaapelował, by z Bożą pomocą starać się o to, aby przybliżył się pokój w w Izraelu i Palestynie. Noszę w sercu smutek z powodu ofiar haniebnego ataku z 7 października i ponawiam naglący apel o uwolnienie tych, którzy wciąż są przetrzymywani jako zakładnicy. Błagam o zakończenie operacji wojskowych, z ich przerażającymi następstwami w postaci niewinnych ofiar cywilnych, oraz o zaradzenie rozpaczliwej sytuacji humanitarnej poprzez otwarcie drzwi dla przybywającej pomocy. Niech nie będzie dalszego podsycania przemocy i nienawiści, ale niech zostanie wszczęte rozwiązanie kwestii palestyńskiej poprzez szczery i wytrwały dialog między stronami, poparty silną wolą polityczną i wsparciem wspólnoty międzynarodowej – mówił papież.

Reklama

Wspomniał o udręczonych mieszkańcach Syrii, stale cierpiącego Jemenu i Libanu potrzebującego stabilności politycznej i społecznej. Błagam o pokój dla Ukrainy – powiedział papież. Mówił o konfliktach między Armenią i Azerbejdżanem, w regionie Sahelu, Rogu Afryki, Sudanie, Kamerunie, Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Zaapelował o umocnienie braterskich więzi na Półwyspie Koreańskim, a także o walkę z „formami ubóstwa, które uwłaczają godności osób, aby zniwelować nierówności i stawić czoła bolesnemu zjawisku migracji”. Mówił o „rzezi niewiniątek na świecie: w łonie matki, na szlakach ludzi zrozpaczonych w poszukiwaniu nadziei, w życiu wielu dzieci, których dzieciństwo zostało zrujnowane przez wojnę”. Oni są małymi Jezusami dnia dzisiejszego – zaznaczył Franciszek.

Ze żłóbka Dzieciątko prosi nas, abyśmy byli głosem pozbawionych głosu: głosem niewinnych, którzy umierają z braku wody i chleba; głosem tych, którzy nie mogą znaleźć pracy lub ją utracili; głosem tych, którzy są zmuszeni do ucieczki ze swej ojczyzny w poszukiwaniu lepszej przyszłości, ryzykując życie w wyczerpujących podróżach i pozostając na łasce pozbawionych skrupułów handlarzy ludźmi – wskazał papież.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Kard. Nycz podczas Pasterki: Boże Narodzenie przeżywamy na każdej Mszy

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę