Nasze projekty

Franciszek oddał hołd Piusowi X, papieżowi pokoju. Był „papieżem dla wszystkich”

Franciszek przypomniał, że Pius X płakał w obliczu I wojny światowej, która wybuchła w ostatnim roku jego pontyfikatu. "Błagał potężnych, by złożyli broń. Jak blisko czuję się z nim w tym tragicznym czasie na świecie…" - napisał Franciszek.

fot. anacris/Cathopic

Papież Franciszek czuje się blisko związany ze swoim poprzednikiem św. Piusem X, który kierował Kościołem w latach 1903-1914, w swoim zaangażowaniu na rzecz pokoju. Napisał o tym w przedmowie do książki opublikowanej w środę przez włoską oficynę Edizioni Kappadue. Jednocześnie Franciszek zaznaczył, że papież Sarto „nie jest uwięziony w minionych epokach historii lub zmonopolizowany przez pewne grupy, ale należy do dzisiejszego Kościoła, do ludzi Kościoła”. Zdaniem papieża Pius X był „papieżem dla wszystkich”.

Franciszek przypomniał, że Pius X płakał w obliczu I wojny światowej, która wybuchła w ostatnim roku jego pontyfikatu. „Błagał potężnych, by złożyli broń. Jak blisko czuję się z nim w tym tragicznym czasie na świecie…” – napisał Franciszek we wstępie do książki pt. „Omaggio a Pio X. Ritratti coevi” (Hołd dla Piusa X. Współczesne portrety) ks. Lucio Bonory, w której pracownik Sekretariatu Stanu zebrał 80 wizerunków papieża.

„Zawsze ceniłem Piusa X z wielu powodów” – wyznał Franciszek. Szczególnie za zaangażowanie swojego poprzednika w katechezę i sakrament Eucharystii. „Pius wyjaśnił całemu Kościołowi, że bez Eucharystii i bez przyjęcia prawd objawionych, osobista wiara słabnie i umiera” – napisał Franciszek i przypomniał zarazem, że papież Pius założył Papieski Instytut Biblijny.

Reklama

Franciszek zwrócił uwagę, że peregrynacja relikwii papieża, który został kanonizowany w 1954 r., do północnowłoskich diecezji Treviso, Padwy i Wenecji w ubiegłym roku pokazała, „iż Pius X nie jest uwięziony w minionych epokach historii lub zmonopolizowany przez pewne grupy, ale należy do dzisiejszego Kościoła, do ludzi Kościoła, to znaczy do ochrzczonych w każdym wieku, którzy chcą być wierni Ewangelii i swoim pasterzom, i którzy postrzegają świętych jako prawdziwe wzory życia i ich szczerych towarzyszy w drodze za Jezusem i Ewangelią, czerpiąc z przykładów i wyborów ich życia. Niech żyje św. Pius X i niech żyje głęboko w sercu dzisiejszego Kościoła!” – stwierdził Franciszek.

Pius X, którego świeckie nazwisko brzmiało Giuseppe Melchiorre Sarto i który pochodził z prowincji Treviso w regionie Wenecji Euganejskiej, jako papież przeprowadził odnowę liturgii i promował Eucharystię, udostępniając wcześniej sakrament komunii św. dzieciom i zachęcając wszystkich wierzących do częstego przystępowania do sakramentu. Potępił modernizm jako herezję i starał się chronić Kościół przed jego wpływem. Wśród licznych kanonizacji przeprowadzonych przez Piusa X znalazły się kanonizacje Bernadetty Soubirous i Teresy z Lisieux.

KAI

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę