Nasze projekty

Jak nie pokłócić się z rodziną przy wigilijnym stole?

Różnice poglądów i wartości stają się często początkiem sporów podczas rodzinnych spotkań. Dlatego jedna z organizacji pozarządowych postanowiła stworzyć poradnik jak rozmawiać i nie pokłócić się z najbliższymi podczas świąt Bożego Narodzenia.

fot. freepik.com

Inicjatywa Fundacji Nowej Wspólnoty ma na celu złagodzenie domowych sporów. Wskazówki zebrane w poradniku „Jak rozmawiać przy wigilijnym stole” pomogą Polkom i Polakom porozumieć się z najbliższymi – mimo różnic poglądów.

Boże Narodzenie, kojarzone zazwyczaj z atmosferą miłości i spokoju, paradoksalnie stanowi czas, w którym najłatwiej o spięcia w rodzinnym gronie. Stół wigilijny, na pozór idealne miejsce do rozmów, często zamienia się w arenę, na której wchodzimy sobie w słowo, nie zgadzamy się ze sobą i dajemy się ponieść emocjom. Z powodu różnic poglądów i wartości nie zawsze potrafimy zaakceptować zdanie drugiej strony i często idziemy na konfrontację. W rezultacie w wielu rodzinach święta zamieniły w nieprzyjemny obowiązek do wypełnienia.

Poznaj poradnik dobrej świątecznej rozmowy

Z myślą o Bożym Narodzeniu Fundacja Nowej Wspólnoty przygotowała poradnik zawierający cenne wskazówki, jak nastawić się do rozmów w święta, jak zapobiec konfliktom, a równocześnie wzmacniać więzi i lepiej poznać bliskich, obecnych przy stole. Obecność rodziny to okazja, by zrozumieć i docenić, jak wiele nas łączy.

Reklama

W materiale można znaleźć m.in. porady pomagające złagodzić napięcia w rodzinie czy przekierowywaniu rozmowy na bezpieczniejsze tory, bez zamiatania spornych tematów pod dywan. Poradnik zawiera także „Przepis na świąteczną rozmowę”, który można wydrukować.

Jak nie pokłócić się przy wigilijnym stole?

Rodzina może umówić na wspólne zasady rozmowy. Przede wszystkim warto założyć, że nie chcecie się pokłócić, każdy ma prawo do szacunku i swojego zdania oraz że nikt nie będzie nikogo „nawracał” na swoje poglądy. Potem można wybrać jeden temat do rozmowy i:

– niech każdy po kolei powie, co myśli na ten temat,
– nie przerywajcie, ani nie oceniajcie tego, co mówi ktoś inny,
– posłuchajcie z ciekawością, co mówi każda osoba,
– zamiast krytykować, zapytaj: „Kiedy zacząłeś tak myśleć?”,
– zamiast atakować, powiedz: „Ja mam inaczej. Myślę, że…”.

Reklama

Różnice poglądów w rodzinie są normalne, warto zatem na koniec zapytać wszystkich: „A co nas łączy? W czym się zgadzamy?”.

„Rozmowa nie polega na tym, że kogoś przekonasz do swoich racji”

Boże Narodzenie to czas pojednania. Jesteśmy w naszych rodzinach bardzo różni – nie chodzi o to, by udawać, że tych różnic nie ma. Chcemy pokazać, że z nimi da się żyć – jeśli będziemy mieli dla siebie szacunek i życzliwość. W poradniku pokazujemy, jak to zrobić w naszych domach, by te najbliższe święta były łatwiejsze – mówi Wawrzyniec Smoczyński z Fundacji Nowej Wspólnoty. Nasz program Polski Dialog pokazał, że Polacy umieją się dogadać nawet, jak mają przeciwne poglądy. To się udaje, gdy z szacunkiem słuchamy innych, gdy jesteśmy życzliwi wobec osób myślących inaczej niż my i gdy zachowujemy spokój, wygłaszając własne poglądy – dodaje.

Polski Dialog to dwuletni program, zainicjowany przez Fundację Nowej Wspólnoty, którego celem jest zmniejszenie podziałów między Polkami i Polakami, poprzez naukę skutecznej komunikacji. Polski Dialog to miejsce, gdzie ludzie o różnych poglądach mogą się spotkać i uczyć rozmowy na sporne tematy bez kłótni. Jesteśmy mocno podzieleni, żyjemy w bańkach poglądów i przekonań. Nie słuchamy i nawet nie chcemy słuchać. Rozmowa nie polega na tym, że kogoś przekonasz do swoich racji, tylko że się wysłuchacie i zrozumiecie nawzajem. Świąteczny poradnik pokazuje, jak to zrobić w rodzinie – komentuje Wawrzyniec Smoczyński.

Reklama

Poradnik Polskiego Dialogu jest darmowy i dostępny do pobrania >>>tutaj>>>.

Fundacja Nowej Wspólnoty,KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę