Nasze projekty

Wiedeń modli się za ofiary zamachu. „Kiedy brakuje słów, pozostaje modlitwa”

Po serii zamachów terrorystycznych, do jakich doszło wczoraj w centrum Wiednia, przedstawiciele Kościołów i wspólnot religijnych wezwały do modlitwy za ofiary. "Modlę się za ofiary, za siły bezpieczeństwa oraz za to, żeby nie doszło do dalszego przelewu krwi” - napisał na Twitterze kard. Christoph Schönborn.

Tragiczne wydarzenia miały miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu arcybiskupa Wiednia. Kard. Schönborn napisał, że modli się „wraz z wielu innymi, którzy w mediach śledzą te tragiczne wydarzenia w sercu naszego miasta. Modlę się za ofiary, za siły bezpieczeństwa oraz za to, żeby nie doszło do dalszego przelewu krwi”.

Kiedy brakuje słów, pozostaje modlitwa

Jestem myślami oraz w modlitwie z ofiarami i ich bliskimi. W tej trudnej i tragicznej chwili dziękuję wszystkim służbom policji i wojsku, którzy ryzykując własnym życiem chronili życie innych. Nasze wartości są silniejsze niż przemoc i terror, miłość silniejsza od nienawiści – napisał natomiast ks. Michael Landau, przewodniczący Caritas Europa.

Reklama

PRZECZYTAJ: Atak terrorystyczny w Wiedniu. Nie żyją 4 osoby

Kiedy brakuje słów, pozostaje tylko cicha modlitwa za ofiary i ich bliskich oraz za wszystkich, którzy pomagają w akcji ratunkowej. Cały Wiedeń jest za pokojowym życiem w mieście i terror tej jedności nie rozerwie! – napisał na Twitterze ewangelicki biskup Michael Chalupka.

Żydzi i muzułmanie wstrząśnięci zamachem

Reklama

“Głęboko wstrząśnięta” zamachem terrorystycznym islamistów w centrum Wiednia jest wspólnota islamska w Austrii. Jesteśmy myślami z ofiarami, ich rodzinami oraz z siłami bezpieczeństwa. Niech w dobrym zdrowiu przetrwają to swoje zadanie – głosi wpis organizacji na Facebooku.

Atak terrorystyczny w Wiedniu potępiła też organizacja wspólnot muzułmańskich we Włoszech (UCOII). Solidaryzujemy się z Wiedeńczykami, gdyż ten atak dotyka nas wszystkich i naszych wartości jako muzułmanów europejskich – napisał na Twitterze przewodniczący UCOII Yassine Lafram cytowany przez austriacką agencję APA. Na nienawiść musimy reagować wspólnie. Potępiamy tych wszystkich, którzy sieją śmierć i terror – oświadczył Lafram.

ZOBACZ TEŻ: Atak nożownika w katedrze Notre Dame w Nicei. Nie żyją 3 osoby

Reklama

Z kolei rabin wspólnoty żydowskiej Wiednia, Schlomo Hofmeister stwierdził, że wczorajsze ataki terrorystyczne przypomniały mu zamach z 1981 roku na wspólnotę żydowską Wiednia. W rozmowie z telewizją ORF powiedział, że teraz jego lęk i obawy nie ograniczają się do jego wspólnoty religijnej. To był atak na Wiedeń, na nas wszystkich, na nasze pokojowe współżycie w mieście – podkreślił rabin Hofmeister.

Rabin, który mieszka wraz z rodziną w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zamachu, widział wszystko przez okno. Podkreślił, że ciągle jest w szoku, nie może uwierzyć, że taki akt terroru mógł się wydarzyć w Wiedniu.

Teraz od wszystkich zależy praca z determinacją i umiejętnymi metodami na rzecz zachowania i ochrony wolnego społeczeństwa w Austrii – oświadczył Gerhard Weißgrab, prezes Austriackiego Buddyjskiego Towarzystwa Religijnego. Jego zdaniem międzyreligijny projekt „Kampusu Religii” w wiedeńskim Seestadt nazwał „ważnym znakiem” dla dialogu i współpracy, koniecznej zwłaszcza w kontekście tej tragedii.

kh/KAI/Stacja7

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę