Atak nożownika w katedrze Notre Dame w Nicei. Nie żyją 3 osoby

3 osoby zginęły w ataku nożownika w nicejskiej katedrze Notre Dame. O ataku poinformował burmistrz miasta. W jednym z tweetów napisał, że wszystko wskazuje na to, że był to atak terrorystyczny.

Jak informuje portal Onet, ze wstępnych informacji wynika, że „ofiarami ataku są dwie kobiety i mężczyzna, który był prawdopodobnie strażnikiem katedry”. Ponadto wiele osób zostało rannych. Jednemu ze świadków udało się uciec z kościoła i powiadomić policję. Christian Estrosi, burmistrz Nicei, poinformował na Twitterze, że sprawca ataku został zatrzymany.

O swojej modlitwie za ofiary, ich rodziny i za całą diecezję oraz jej biskupa zapewnił przewodniczący francuskiego episkopatu.

Jak informuje włoska telewizja RAI, w chwili ujęcia przez policję sprawca krzyczał „Allah Akbar”. Atak miał miejsce w czasie podwyższonego ryzyka terrorystycznego, o którym napisał w notatce służbowej 2 dni temu szef nicejskiej policji, Eric Ciotti. Napisał on też w jednym ze swoich tweetów: „Po raz pierwszy od okupacji Francja nie jest już wolna! Nasz kraj jest w stanie wojny, my jesteśmy w stanie wojny!„.

Reklama
Reklama

Media przypominają, że kilka dni temu w ataku terrorystycznym zginął pod Paryżem nauczyciel historii, prof. Samuel Paty, który na lekcjach pokazywał uczniom karykatury Mahometa. 18-latek pochodzenia czeczeńskiego w brutalny sposób zabił go, ścinając mu głowę.

Okolice bazyliki Notre Dame otoczono kordonem policyjnym. Świadkowie mówią o panice, która wybuchła po ataku. Według RAI centrum Nicei „wygląda jak strefa wojny„. Wszystkie kościoły w mieście zostały objęte nadzorem i zamknięte, mieszkańcy proszeni są o pozostanie w domach.

Marine Le Pen, szefowa skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego, zażądała zamykania „wszystkich radykalnych organizacji” o charakterze islamistycznym. To ideologia, która stanowi dla nas zagrożenie (…). Nic nie zostało zrobione latami w tym zakresie – podkreśliła Le Pen, apelując o „ochronę Francuzów”.

Swój przyjazd do Nicei zapowiedział już Emmanuel Macron. Wziął on również udział w spotkaniu komórki kryzysowej, uruchomionej przez szefa francuskiego MSZ, Geralda Darmanina.

os, RMF FM/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę