Nasze projekty

Terapia śmiechem dla palestyńskich kobiet. Nietypowe warsztaty w Jerozolimie

"Śmiech to zdrowie", mówi przysłowie. Wie o tym również Łaciński Patriarchat Jerozolimy. Dlatego w czasie pandemii uruchomił "terapię uśmiechem" dla palestyńskich kobiet, aby złagodzić ich "psychiczne cierpienia i uleczyć wewnętrzne rany".

Pixabay.com/StockSnap

Według watykańskiej agencji misyjnej „Fides”, „terapia uśmiechem” polega na nauce technik i praktyk, które wykorzystują dobroczynne działanie humoru i radości, aby w szczególności złagodzić cierpienia psychiczne. Kobiety, które są fundamentem i filarem każdej rodziny, znajdują się pod silną presją we Wschodniej Jerozolimie – mówi Dima Khoury, stojąca na czele komisji ds. społecznych Patriarchatu Łacińskiego. Jej zdaniem warsztaty takie jak terapia uśmiechem może pomóc ludziom nie tłumić wewnętrznych ran i ukrywać ich w podświadomości, ale nauczyć się w zdrowy sposób „uwalniać z napięć i gniewu”. W ten sposób można zachować lub odzyskać równowagę psychiczną – zaznacza.

W związku z tym komisja ds. społecznych Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy zorganizowała niedawno warsztaty dla palestyńskich kobiet w Ziemi Świętej. Wzięło w nich udział 16 palestyńskich kobiet ze Wschodniej Jerozolimy, gdzie liczba ludności arabskiej jest bardzo wysoka. Wszystkim uczestnikom zagwarantowano najwyższy poziom poufności. Wiele z kobiet, które uczestniczyły w warsztatach, żyje z zasiłku dla bezrobotnych, który ledwo pokrywa koszty wynajmu mieszkań. Większość z nich, lub ich mężowie, pracowała w hotelach i restauracjach, którym zabrakło klientów po tym, jak pandemia koronawirusa drastycznie zmniejszyła napływ pielgrzymów i turystów z zagranicy.

„Terapia uśmiechem” jest częścią serii programów pomocy dla palestyńskich kobiet, które patriarchat, we współpracy z Caritas Jerozolima i Palestyńskim Centrum Ekumenicznym Al-Sabil, rozpoczął na początku pandemii wirusa Covid 19. W tym czasie szczególnej pomocy potrzebowały zwłaszcza palestyńskie kobiety, ponieważ oprócz chronicznych problemów społecznych i ekonomicznych, doszło do izolacji społecznej, wzrostu bezrobocia i zwiększonych obaw związanych z opieką medyczną i problemami zdrowotnymi – stwierdził Łaciński Patriarchat Jerozolimy.

Reklama

Projekty wsparcia, które patriarchat uruchomił w czasie pandemii, zapewniają również kobietom i dziewczętom we Wschodniej Jerozolimie zajęcia z rękodzieła i kursy zawodowe. W ten sposób zdobędą one podstawowe umiejętności, których celem jest wzmocnienie przedsiębiorczości kobiet w regionie. Jak podaje Fides, ostatni raport izraelskiego Narodowego Instytutu Ubezpieczeń potwierdził, że w 2020 roku tylko 13 proc. palestyńskich kobiet w Jerozolimie miało stałe zatrudnienie.

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę