Łaciński patriarcha Jerozolimy: Pandemia nas sparaliżowała

Pandemia koronawirusa i związane z nią obawy odcisnęły głębokie piętno na życiu społecznym i religijnym Ziemi Świętej, wręcz je sparaliżowały. Podkreślił to łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa w swoim orędziu wideo na Boże Narodzenie ogłoszonym 22 grudnia.

Pixabay.com/max_gloin

Zaznaczył, że „mijający rok 2020 odznaczał się strachem: o zdrowie, o gospodarkę, a nawet politykę” i dodał, że „zamiast radosnych – jak zwykle – uroczystości w Betlejem, mamy w tym roku skromne święta, wszystko redukowane do niezbędnego minimum”.

Mały, ale potężny wirus w bardzo krótkim czasie „zatrzymał wszelkie projekty i spowodował dezorientację, a życie bez lęku w tym świecie jest wielkim wyzwaniem. Jednocześnie Dzieciątko w żłóbku jest znakiem początku nowego królestwa, znakiem, który łatwo przeoczyć, gdyż tak bardzo jesteśmy zajęci naszymi zmartwieniami i obawami” – powiedział patriarcha.

Wezwał wiernych, aby na nowo dali się prowadzić Duchowi Świętemu w celu rozpoznania znaku obecności Boga, wbrew wszelkim przeciwnościom. Musimy się zdecydować, czy chcemy pozostawić miejsce na frustrację i bóle tego świata, czy też będziemy zdolni do radości i miłości mimo wszystko – zachęcił mówca. Zwrócił uwagę, że tak nietypowo obchodzone w tym roku Boże Narodzenie wynika z wiary, że Chrystus się narodził i że jest obecny wśród nas. Teraz to „od nas zależy, czy staniemy się znakiem wielkiej radości” – dodał.

Reklama

Abp Pizzaballa po raz pierwszy w nowej funkcji łacińskiego patriarchy Jerozolimy będzie przewodniczył centralnej Pasterce w przylegającym do Bazyliki Narodzenia kościele św. Katarzyny w Betlejem. Po przejściu zakażenia koronawirusem otrzymał 22 grudnia zgodę izraelskiego ministerstwa zdrowia na zakończenie kwarantanny – poinformował Patriarchat Łaciński. Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie ograniczenia będą towarzyszyć tradycyjnej procesji patriarchy do Betlejem i uroczystościom Bożego Narodzenia. Nie jest też jasne, czy w sprawowanej o północy Pasterce będą mogli uczestniczyć miejscowi chrześcijanie.

Utrudniony przejazd między Jerozolimą i Betlejem

Izraelskie centrum koordynacyjne działań rządowych na obszarach okupowanych (Cogat) ogłosiło 21 grudnia wieczorem w arabskojęzycznym wpisie na Facebooku, że tzw. Checkpoint 300, czyli punkt kontrolny przy Grobowcu Racheli między Jerozolimą a Betlejem, będzie nieczynny od 8 rano w Wigilię do 14 w Boże Narodzenie. Ponadto teren wokół szpitala Caritas Baby po betlejemskiej stronie tego punktu zostanie zamknięty dla samochodów już w środę 23 bm. Inne punkty kontrolne mają pozostać otwarte.

W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, podjęto mniej środków, mających ułatwić Palestyńczykom swobodę podróżowania w okresie Bożego Narodzenia, poinformował Cogat w odpowiedzi na pytanie w tej sprawie, zadane przez niemiecką agencję katolicką KNA. Wyjaśniono, że ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa między różnymi regionami. W związku z tym, w porozumieniu z instytucjami chrześcijańskimi, „do odwiedzenia Izraela dopuszczono jedynie pewną liczbę chrześcijańskich mieszkańców Judei i Samarii”. Jednocześnie zwiększono liczbę zezwoleń na podróż dla personelu kościelnego.

Reklama

Władze nie odpowiedziały natomiast na pytania o pozwolenia na przemieszczanie się chrześcijan ze Strefy Gazy. Katolicki kapłan z Gazy, argentyński zakonnik ze wspólnoty „Verbo Encarnado” (Słowo Wcielone) o. Gabriel Romanelli powiedział KNA, że do tej pory chrześcijanie z Gazy nie otrzymali takich zezwoleń.

Według miejscowych mediów, premier Palestyńczyków Mohammed Sztajeh ogłosił w tych dniach częściowe zamknięcie terytoriów palestyńskich. Ma to związek z gwałtownym wzrostem liczby nowych zakażeń COVID-19. Ograniczenia, które początkowo będą obowiązywały do 2 stycznia, obejmują godzinę policyjną w godz. 19.00-6.00 oraz całodzienny lockdown w piątki i soboty.

Na posiedzeniu rządu 21 bm. Sztajeh zaapelował do zwierzchników kościelnych, aby podczas Mszy św. w Boże Narodzenie przestrzegać środków ochronnych, gdyż może to zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Reklama

SPRAWDŹ: Wirtualna wycieczka po Ziemi Świętej

ag/KNA/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę