Nasze projekty

Franciszek apeluje o poszanowanie charakteru Jerozolimy. „Myśl o Świętym Mieście porusza do łez”

"Jeszcze większa musi być nasza miłość do Miasta Świętego, jak do matki, która zasługuje na szacunek i cześć ze strony wszystkich" - powiedział papież Franciszek o Jerozolimie, podczas spotkania z grupą roboczą ds. dialogu.

fot. Marcin Mazur/Episkopat.pl

Papież podkreślił uniwersalną wartość Jerozolimy, miasta świętego, w którym narodził się Kościół. Słowa te wypowiedział spotykając się z grupą roboczą ds. dialogu, którą założył kardynał Jean-Louis Tauran jako przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, wraz z szejkiem Mahmoudem al Habbaszem. Tematem tegorocznego spotkania przedstawicieli Stolicy Apostolskiej i Palestyny jest „duchowe znaczenie Jerozolimy”.

Ojciec Święty przytoczył wspólną deklarację o znaczeniu Jerozolimy, złożoną wraz z królem Maroka w 2019 r., w której wezwano do uznania Miasta Świętego „za wspólne dziedzictwo ludzkości, a zwłaszcza wiernych trzech religii monoteistycznych, za miejsce spotkania i symbol pokojowego współistnienia”.

W swoim przemówieniu Franciszek przypomniał, że „Jerozolima jest miejscem, w którym dokonało się wiele wydarzeń z życia Jezusa, począwszy od Jego dzieciństwa, kiedy został ofiarowany w świątyni, gdzie potem Jego rodzice udawali się co roku na święto Paschy. W Jerozolimie Jezus nauczał, dokonywał cudownych znaków i wypełnił swoją misję do końca, poprzez mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Papież zaznaczył, że Jerozolima ma także wartość uniwersalną, a jej nazwa oznacza „miasto pokoju”. Dodał, że Jezus, przybywszy do Jerozolimy, płacze nad miastem.

Reklama

Ten płacz Jezusa zasługuje na rozważenie w milczeniu. Bracia i siostry, jak wielu mężczyzn i kobiet, Żydów, chrześcijan, muzułmanów, płakało i nadal płacze nad Jerozolimą! Również nas niekiedy myśl o Świętym Mieście porusza do łez, ponieważ jest ono jak matka, której serce nie może znaleźć spokoju z powodu cierpienia jej dzieci – stwierdził Ojciec Święty. Zaznaczył, że wydarzenie to przypomina mu o współczuciu Boga dla Jerozolimy. I musi się ono stać „naszym współczuciem, silniejszym od wszelkich ideologii, od wszelkich powiązań politycznych”. Jeszcze większa musi być nasza miłość do Miasta Świętego, jak do matki, która zasługuje na szacunek i cześć ze strony wszystkich – wskazał papież.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę