Nasze projekty

Pożegnano s. Fabiolę Krzyżaniak. Przez 50 lat pracowała w Jerozolimie

W sobotę 6 maja w Starym Domu Polskim w Jerozolimie zmarła siostra Fabiola (Cecylia) Krzyżaniak ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety (CSSE). Odeszła do domu Ojca „w późnej, lecz szczęśliwej starości, syta życia” mając 90 lat. Dziś odbył się jej pogrzeb.

fot. Exe Lobaiza / Cathopic

Siostra Fabiola urodziła się 19 lutego 1933 roku w Szymanowie k. Śremu. Do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety wstąpiła 24 sierpnia 1954 roku. Pierwsze śluby złożyła w 1956, a śluby wieczyste w 1961 roku. Odeszła do domu Ojca „w późnej, lecz szczęśliwej starości, syta życia” mając 90 lat.

Dzisiaj w kościele parafialnym p.w. Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie została odprawiona Msza pogrzebowa. Siostrę Fabiolę Krzyżaniak pożegnały siostry elżbietanki z prowincji poznańskiej na czele z przełożoną prowincjalną s. Kamilą Paszkowiak, kapłani oraz osoby konsekrowane Polonii Ziemi Świętej oraz pielgrzymi i licznie przybyli miejscowi chrześcijanie, którym posługiwała przez pół wieku.

Siostra Fabiola przybyła do Jerozolimy 2 sierpnia 1973 roku i nieprzerwanie pracowała w Starym Domu Polskim. Przez wiele lat była przełożoną tego domu i jako zawodowa pielęgniarka udzielała pomocy ambulatoryjnej zarówno polskim pielgrzymom, ale także miejscowej ludności arabskiej bez względu na wyznanie.

Reklama

Siostra Fabiola została pochowana na cmentarzu katolickim na Syjonie w kwaterze polskich grobów pochodzących w większości z okresu drugiej wojny światowej.

Praca sióstr elżbietanek polskiej prowincji poznańskiej trwa nieprzerwanie w Starym Mieście Jerozolimy od 1931 roku, w domu pielgrzyma, który powstał – zgodnie z zamysłem założyciela, ks. Marcina Pinciurka – dla Polaków przybywających do Jerozolimy. W latach 40. minionego wieku poza murami Starego Miasta powstał Nowy Dom Polski.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę