Jerozolima: ze Ściany Płaczu usunięto modlitewne kartki

W ramach przygotowań do zbliżającego się żydowskiego święta Rosz Haszana - żydowskiego Nowego Roku, w tych dniach ze Ściany Płaczu w Jerozolimie usunięto tysiące kartek modlitewnych, które wierni i turyści umieszczali w szczelinach muru przez ostatnie miesiące.

fot. David Shankbone/CC BY 3.0/Wikimedia

Według dziennika „Jerusalem Post”, tradycyjnej akcji towarzyszył rabin Shmuel Rabinowitz, który odpowiada za Ścianę Płaczu. Według odpowiedzialnej za administrowanie tym miejscem Fundacji Dziedzictwa Muru Zachodniego, rabin modlił się za ludzi, którzy zapisywali swoje intencje na kartkach papieru.

Zwyczaj umieszczania karteczek z modlitwami w Ścianie Płaczu liczy już co najmniej trzy stulecia. Karteczki z modlitwami znaleziono m.in. w szczelinach muru tunelu wzdłuż Ściany Płaczu.

Co dzieje się z usuniętymi ze Ściany Płaczu kartkami?

Co miesiąc, poprzez odpowiedni formularz na stronie internetowej, fundacja otrzymuje średnio 3,5 tys. próśb o modlitwę przy Ścianie Płaczu. Od wybuchu pandemii wirusa Covid-19 w ubiegłym roku, w ten sposób dotarło tam 100 tys. kartek z modlitwami z całego świata.

Reklama
Reklama

Kartki z modlitewnymi intencjami są usuwane z tego jednego z najświętszych miejsc judaizmu każdego roku przed Rosz Haszana – żydowskim Nowym Rokiem, który w tym roku rozpoczyna się wieczorem przed 7 września oraz Pesach – Świętem Przaśników na wiosnę. Przez pewien czas są przechowywane w tak zwanej genizie, czyli składnicy wycofanych i uszkodzonych świętych pism, a następnie – zgodnie z tradycją żydowską – zostają zakopane na cmentarzu żydowskim na Górze Oliwnej.

kw/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę