Portugalia: zlicytowano zabytkowy kościół z XIII w.

Jedna z portugalskich agencji nieruchomości nabyła drogą licytacji internetowej największy, a zarazem najstarszy czynny kościół w mieście Bragança na północnym wschodzie Portugalii – potwierdziły 27 stycznia władze miejscowej diecezji, a także lokalny urząd miejski. Z informacji przekazanych przez ratusz wynika, że świątynię pod wezwaniem św. Franciszka kupiono za ponad 400 tys. euro.

fot. Christian Burri/unsplash.com

Burmistrz Hernâni Dias zapowiedział, że władze miasta podjęły już działania służące uniemożliwieniu przeprowadzenia sprzedaży świątyni instytucji prywatnej. Samorządowiec wskazał, że kościół zlicytowano z powodu wysokiego długu, jaki pojawił się po remoncie, przeprowadzonym w nim w 1997 r. Przypomniał też, że za zlicytowany kościół odpowiadało stowarzyszenie osób świeckich, powiązane z zakonem franciszkanów.

Kościół św. Franciszka nigdy nie powinien był trafić na licytację, gdyż znajduje się on na liście państwowych zabytków – powiedział Dias. Wskazał, że na ścianach świątyni znajdują się średniowieczne freski, a wewnątrz cenne dewocjonalia, w tym zabytki sztuki sakralnej.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę