Nasze projekty

Mimo sekularyzacji we Francji są budowane nowe kościoły. „To znak nadziei”

Kamień węgielny pod budowę nowego kościoła położono w niedzielę w mieście Voisins-le-Bretonneux, niedaleko Wersalu. "Jeśli będziemy pokazywać jedynie obraz kurczącego się Kościoła, nikt nie będzie chciał do nas dołączyć" – mówi proboszcz miejscowej parafii.

fot. Alexis Joseph / Cathopic

Krajobraz religijny Francji jest dość zróżnicowany. Liczne są ataki podyktowane wrogością względem chrześcijan (prawie 1000 w 2020 roku), w tym akty wandalizmu względem kościołów i innych miejsc kultu. W tym roku dokonano już profanacji katedralnej bazyliki św. Dionizego w Saint-Denis oraz ośmiu innych kościołów. Choć wiele diecezji musi się starać o zapewnienie ochrony opustoszałym świątyniom, są też jednak miejsca, gdzie trzeba wyjść naprzeciw nowym potrzebom duszpasterskim.

Nowe kościoły powstają w kilku miastach

Budowa kościoła w Voisins-le-Bretonneux jest tego dobrym przykładem. Wierni tej kilkutysięcznej parafii muszą się gromadzić co niedzielę na mszy w wynajmowanej sali gimnastycznej. Jak mówi proboszcz, ks. Père Pierre-Hervé Grosjean, „nie należy być ślepym na sytuację Kościoła, ale nowa świątynia jest znakiem nadziei”. Koszt budowy kościoła wyniesie około 10 mln euro. Połowę udało się już zebrać, trwa zbiórka darowizn na pokrycie brakujących funduszy.

Nowe świątynie powstają także w kilku innych miastach. W Chelles, liczącym 55 tys. mieszkańców, budowa kościoła ma skończyć się w 2024 r. Kościół wznoszony jest także w Val d’Europe, dzielnicy szybko rozwijającego się nowego miasta Marne-la-Vallée. Z kolei w Clichy-sous-Bois budowany jest kościół pod wezwaniem św. Jana XXIII, zaś w fazie projektu jest nowe miejsce kultu w północnej części Tuluzy, w dzielnicy Borderouge.

Reklama

kh, Vatican News/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę