Nasze projekty

Polscy dominikanie założyli dom w Australii

Pierwszy w Australii dom Polskiej Prowincji Dominikanów został 4 stycznia oficjalnie otwarty w Sydney na terenie dzielnicy St. Marys. Dotychczas polscy bracia mieszkali tam wspólnie z australijskimi dominikanami.

Pierwszych dominikanów z Polski zaprosił 7 lat temu do Australii osobiście arcybiskup Sydney o. Anthony Fisher OP. Wcześniej zachwycił się ich metodami działania i posługą gdy miał okazję obserwować ją w Nowym Jorku. Dotychczas jednak bracia z Polski mieszkali we wspólnym domu z braćmi z Australii. Teraz przenieśli się do nowego, pod wezwaniem Ducha Świętego. Jest to łącznie pięciu braci: o. Andrzej Fornal, o. Paweł Barszczewski i o. Piotr Kruk oraz wcześniej pracujący w Melbourne: o. Dominik Jałocha oraz o. Krzysztof Sonek. Przełożonym wspólnoty został wybrany o. Andrzej Fornal.

W uroczystości otwarcia nowego domu wzięli udział m.in. abp Anthony Fisher OP, prowincjał dominikanów australijskich Anthony Walsh OP, wikariusze biskupi z diecezji Parramatta na terenie której znajduje się klasztor oraz miejscowe siostry dominikanki. Delegatem prowincjała Polskiej Prowincji był o. Jarosław Głodek OP, który przewodniczył celebracji.

Polscy dominikanie będą prowadzić dalej parafię św. Józefa w Kingswood, której proboszczem, a jednocześnie dziekanem dekanatu jest o. Andrzej Fornal. Bracia posługują też na trzech kampusach akademickich, służą także Siostrom Szensztackim, a o. Paweł jest ojcem duchowym w seminarium diecezjalnym. Natomiast bracia mieszkający na co dzień w Melbourne pracują w dwóch różnych miejscach: br. Dominik pełni posługę wśród Polonii w Sunshine, a br. Krzysztof jest dziekanem studiów biblijnych na Catholic Theological College oraz duszpasterzem parafii niemieckiej.

Reklama

ad, info.dominikanie.pl/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite