Nasze projekty

Setna rocznica koronacji cudownej figurki Matki Bożej Gidelskiej. Dominikanie zapraszają na uroczystości

Centralne uroczystości odbędą się w sobotę, 19 sierpnia. Cudowna figurka Matki Bożej Gidelskiej jest najmniejszą na świecie figurką Matki Bożej przyozdobioną papieskimi koronami.

fot. Andrzej Otrębski/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0/commons.wikimedia.org

Nie ma tygodnia, abyśmy nie spotkali pielgrzymów, którzy przychodzą do tego miejsca i dzielą się świadectwami uzdrowień cielesnych, duchowych, nawróceń swoich czy osób bliskich. Jest to miejsce szczególnego Bożego działania, które wypłynęło z Bożego Miłosierdzia – podkreślają dominikanie w specjalnym wideo zaproszeniu.

Centralne obchody uroczystości setnej rocznicy koronacji cudownej figurki Matki Bożej Gidelskiej odbędą się w najbliższą sobotę, 19 sierpnia 2023 godz. 12:00. Mszy św. w bazylice będzie przewodniczył abp Wacław Depo, ordynariusz diecezji częstochowskiej, który udzieli papieskiego błogosławieństwa wraz z odpustem zupełnym.

Koronacja cudownej figurki Matki Bożej Gidelskiej odbyła się 19 sierpnia 1923 roku. Od tej chwili uznaje się ją za najmniejszą na świecie figurkę Matki Bożej przyozdobioną papieskimi koronami. Ze względu na ogromną liczbę przybyłych pielgrzymów koronacji dokonano na pobliskich polach, na „Złotej Górce”, przy drodze do Niesulowa, na specjalnie przygotowanym ołtarzu.

Reklama

W uroczystości brało wówczas udział około 100 kapłanów i 300 tysięcy wiernych. Na miejscu koronacji wznosi się obecnie mała kapliczka z kopią figurki Matki Bożej Gidelskiej.

ZOBACZ: Figurka Maryi, którą… odnalazł w ziemi rolnik

o. Rafał Groński OP, materiały prasowe,pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę