Nasze projekty

Emerytowany biskup aresztowany w Australii. Jest oskarżony o przestępstwa seksualne

Emerytowany biskup diecezji Broome w Australii, Christopher Saunders, został aresztowany, a następne zwolniony za kaucją, pod zarzutem przestępstw seksualnych wobec młodych mężczyzn.

fot. Mariana C./Catkopic

Bp Saunders jest oskarżony o molestowanie młodych mężczyzn i jednego nieletniego w wieku od 16 do 18 lat. Do przestępstw miało dochodzić w latach 2008-2014.

Po skoordynowanym śledztwie przeprowadzonym przez Kościół i lokalną policję 74-letni biskup został aresztowany pod zarzutem przemocy i innych przestępstw seksualnych wobec młodych mężczyzn, głównie rdzennych mieszkańców Australii.

Biskupa aresztowano w środę w jego domu w Broome, w północno-zachodniej Australii. Oskarżony został później zwolniony po stawieniu się w sądzie i wpłaceniu kaucji w wysokości około 10 tys. dolarów australijskich.

Reklama

Przewodniczący Konferencji Australijskich Biskupów Katolickich abp Timothy Costelloe zapewnił o nieustannej współpracy Kościoła z policją w tej sprawie. W oświadczeniu dla mediów nazwał zarzuty wobec emerytowanego biskupa „bardzo poważnymi i głęboko niepokojącymi”.

Pierwsze oskarżenia przeciwko bp. Saundersowi pojawiły się w 2020 roku, w tym ze strony byłych współpracowników, którzy zakwestionowali jego zarządzanie finansami i poinformowali, że płacił on domniemanym ofiarom za ubrania, podróże, hotele, papierosy i alkohol. Sprawa była już badana przez policję Australii Zachodniej w 2018 roku, ale dochodzenie zostało umorzone z powodu braku wystarczających dowodów.

Sprawa trafiła następnie do Stolicy Apostolskiej, do Dykasterii ds. Nauki Wiary. Władze kościelne Australii przekazały jej we wrześniu 2023 r. liczący około 200 stron raport. Treść raportu przedostała się do mediów, które informowały o molestowaniu przez biskupa 4 młodych Aborygenów oraz 67 innych młodych mężczyzn.

Reklama

Vatican News PL, onet.pl, kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę