Nasze projekty

Adwentowe piosenki z teledyskami stworzonymi przez sztuczną inteligencję [OBEJRZYJ]

Bracia dominikanie zapowiedzieli publikację 4 nowych piosenek adwentowych. Będą się one ukazywać co tydzień w serwisach streamingowych i na YouTube. Teledyski do piosenek wygenerowała sztuczna inteligencja. "AI to szansa na wejście na nowy poziom w naszej pracy i kolejny sposób na przełamywanie barier dla Ewangelii" - mówi o. Radosław Więcławek OP.

fot. dominikanie.pl / YouTube

Muzyka w głoszeniu ewangelii

Nadzieja, oczekiwanie, radość spotkania i obecność Boga w dziejach świata i w życiu człowieka. To główne tematy piosenek adwentowych, które w każdą kolejną sobotę adwentu mają ukazywać się w serwisie dominikanie.pl. Utwory nagrali Jan Smoczyński, Mateusza Mate.O Otremba i Agnieszka Musiał.

Muzyka to język, który przemawia do każdego, niezależnie od światopoglądu, wykształcenia czy pochodzenia. Nie możemy nie posługiwać się tym językiem do głoszenia Ewangelii – wyjaśnia redaktor naczelny serwisu dominikanie.pl, o. Radosław Więcławek OP.

Wideo przygotowane przez AI

Teledyski do tych utworów powstały przy użyciu AI. Zaprzęgliśmy sztuczną inteligencję do głoszenia Ewangelii i wygenerowaliśmy obrazy, na które nałożyliśmy tekst za pomocą AI – wyjaśnia o. Więcławek.

Reklama

Sztuczna inteligencja czasem budzi lęk, więc postanowiliśmy ją ochrzcić. Jesteśmy zafascynowani poszukiwaniem nowych form wyrazu dla starożytnych i tradycyjnych treści z Pisma Świętego – mówi dominikanin.

Bez użycia sztucznej inteligencji nigdy nie moglibyśmy sobie pozwolić na stworzenie czterech kilkuminutowych animacji. AI to szansa na wejście na nowy poziom w naszej pracy i kolejny sposób na przełamywanie barier dla Ewangelii. Wymyślanie odpowiednich promptów, czyli poleceń dla AI, to wyzwanie, a zarazem dobra zabawa – dodaje.

„Miasto głupich”

Pierwsza z piosenek, jaka ukazała się w serwisie, to utwór „Miasto głupich”. Opowiada o mieście przygotowanym przez Boga dla nas na końcu czasów, gdzie prowadzi nas „matka głupich”, czyli nadzieja.

Reklama

Jak podkreśla o. Więcławek, Adwent to czas, w którym patrzymy „w przyszłość, nie tylko w stronę Bożego Narodzenia, ale też na koniec na czasów i w stronę rzeczy ostatecznych – tego, na co mamy nadzieję jako chrześcijanie”. Temat nadziei jest często podejmowany w sposób cukierkowy lub naiwny, a przez to nieprzekonujący. Chcieliśmy opowiedzieć o naszej nadziei – nadziei ludzi wierzących, w taki sposób, żeby inspirowała naszą codzienność – dodaje dominikanin.

Kolejna piosenka „Zobaczę cię”, opowiada o tym, że kiedyś będziemy mogli zobaczyć Jezusa na własne oczy. W utworze „Przyjdź” usłyszymy podwójne wołanie: człowieka do Jezusa, i Jezusa do człowieka. Tuż przed Bożym Narodzeniem ukaże się świąteczny utwór „Genealogia”, opowiadający o tym, jak historia życia Jezusa splata się z naszą.

Poruszające fragmenty Biblii

Fragmenty Biblii, które zainspirowały te utwory, bardzo mnie poruszają. 19. rozdział Księgi Hioba, gdzie człowiek chory i życiowo przegrany mówi o nadziei na spotkanie Boga, który paradoksalnie ocali go mimo śmierci. 21.  rozdział Apokalipsy z opowieścią o tym, że cierpienie – wielkie czy małe – którego doświadczam, skończy się i zostanie samo światło – podkreśla o. Więcławek.

Reklama

Jak opisuje, spotkali się z artystami na trzy dni, żeby rozmawiać o tym, co mówią do nich biblijne teksty i szukać formy do wyrażenia tego, co poprzez nie mówi do nich Bóg. Te utwory powstały ze spotkania i wspólnego poszukiwania sensu – wyznaje zakonnik.

Nagrania za kulisami

W serwisie dostępne będą także filmy z kulisami powstawania poszczególnych utworów. To krótkie reportaże z naszego jesiennego pobytu w mazowieckim lesie z autorami piosenek, gdzie od zera powstawały te utwory. Będziecie mogli podejrzeć, jak powstawały teksty, jak była komponowana muzyka, o co się spieraliśmy, z czego się śmialiśmy i jak razem odpoczywaliśmy – opowiada o. Radosław.

Podkreśla także, że piosenki powstały dzięki grupie niemal 700 patronów, którzy regularnie wspierają działalność serwisu dominikanie.pl przez Patronite.

os, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę