Nasze projekty
fot. Dominikanie / YouTube

Jak poznać, czy wspólnota jest katolicka? Odpowiadają dominikanie

Jakie są cechy sekty? Po czym poznać, że grupa jest katolicka? Dwaj dominikanie, o. Radosław Broniek i o. Emil Smolana odpowiadają na te pytania w najnowszym odcinku serii opowiadającej o nowych ruchach i sektach religijnych.

Reklama

Przykazanie miłości, wierność doktrynie i jedność z Kościołem

Kiedy grupa jest niekatolicka? Tak zatytułowany został najnowszy odcinek serii prowadzonej przez o. Radosława Brońka i o. Emila Smolanę, współtworzących Dominikańskie Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach. W filmie opowiadają oni o kryteriach rozpoznawania nieprawidłowości w grupach.

Jako pierwsze kryterium zakonnicy wymieniają Ewangelię i przykazanie miłości. Zwracają jednak uwagę, że dla wielu osób ono nie jest wystarczające, ponieważ o miłości mówią różne grupy religijne. O. Radosław Broniek OP wymienia więc dwa dodatkowe kryteria rozpoznawania, czy dana wspólnota jest katolicka. Są nimi wierność doktrynie i jedność z Kościołem.

Jedność i hierarchiczność

Jesteśmy w jedności, jeśli jesteśmy w parafii z proboszczem, czy w jedności z biskupem. Kiedy jednak grupa zaczyna się spotykać przy parafii, ale w pewnym momencie głoszone w niej nauki są „dziwne” i nieortodoksyjne, a grupa krok po kroku wychodzi z Kościoła, to powinno budzić niepokój – wyjaśnia o. Broniek.

Reklama

O. Emil Smolana OP dodaje, że „często w grupach, z którymi spotykamy się w Kościele, jest problem z tą hierarchicznością, jest ona oderwana od życia Kościoła, działa samodzielnie”. Zawsze ktoś musi mnie posłać do głoszenia Słowa. To nie jest tak, że ja sam siebie posyłam. Jestem posłany czy przez biskupa, czy przez proboszcza mojej parafii. To jest bardzo ważna kwestia – wyjaśnia dominikanin.

Liderzy wspólnot

Zapytani o zachowania liderów grup i wspólnot, odpowiadają, że bardzo ważne jest sprawdzenie „czy lider jest w jedności z Kościołem, czy naucza w sposób zdrowy, na jakich materiałach się opiera formacja w grupie, czy rzeczywiście jest oparta o Pismo, o nauczanie Kościoła, o Katechizm”.

O. Smolana pokreśla, że „nie może to być wybiórcze”. To nie jest tak, że wyciągamy tylko jedną rzeczywistość z tego, co daje nam Kościół, dogmatyzujemy ją, a o innych rzeczywistościach zapominamy – wyjaśnia i dodaje, że dobrze uważać „czy taka osoba nie przejmuje władzy, czy nie działa w sposób autorytarny, nie domaga się całkowitego posłuszeństwa”, ponieważ znane są „grupy, w których mówi się o tym, że jeżeli jesteś nieposłuszny liderowi, to jesteś nieposłuszny Panu Bogu”.

Reklama

Również o. Broniek zwraca uwagę, że nierzadko sygnały o nieprawidłowościach we wspólnocie pojawiają się właśnie w przypadku z autorytarnym liderem.

Bogata oferta grup formacyjnych

Jak podkreślają dominikanie, współczesny świat duchowo-religijny przypomina wielki supermarket, który ma bardzo bogatą ofertę, począwszy od nowych ruchów religijnych, nowych form magii. Jak chrześcijanin, jak człowiek wierzący ma się w tym poruszać? Niektóre z tych propozycji są dobre. Możemy z nich korzystać, ale niektóre z nich niekoniecznie będą bezpieczne dla człowieka wierzącego. Chcemy krytycznie zastanowić się, jak w tym świecie się poruszać – wyjaśniają zakonnicy.

Służyć temu ma seria „Q&A Nowe ruchy religijne i sekty”, ukazująca się na youtube’owym kanale polskich dominikanów. Kolejne odcinki pojawiają się w czwartki.

Reklama

os, KAI, dominikanie.pl / Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę