Nasze projekty

Episkopat ws. lekcji religii: nie może zabraknąć przestrzeni do wychowania religijnego i etycznego

Komisja Wychowania Katolickiego KEP sprzeciwia się likwidacji wliczania do średniej ocen noty z religii/etyki. Podkreślając, że to decyzja "krzywdząca uczniów uczęszczających na religię".

fot. freepik.com

9 kwietnia odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Głównym tematem spotkania było „wyrażenie opinii oraz wypracowanie stanowiska wobec spraw bieżących związanych z nauczaniem religii oraz troską o wychowanie dzieci i młodzieży”.

Członkowie Komisji przypomnieli, że „lekcja religii obecna od ponad 30 lat w przestrzeni szkolnej daje wiele dobra. Wychowuje w wierze i wprowadza w świat wartości takich jak dobro, prawda, piękno. Uczy poczucia sprawiedliwości i wrażliwości na potrzeby człowieka. Pomaga także młodym ludziom odkryć i zrozumieć sens własnego życia wobec różnorakich wyzwań cywilizacyjnych i kulturowych”. Jak podkreślono, bazując „na zasadzie komplementarnego i integralnego wychowania człowieka należy dołożyć wszelkich starań, aby programując proces edukacyjny nie zabrakło przestrzeni do wychowania religijnego i etycznego”.

Dalej członkowie Komisji wyrazili nadzieję na merytoryczną współpracę i dialog, „w duchu zaufania i troski” między Rządem RP i Kościołem.

Reklama

„Członkowie i konsultorzy Komisji wyrażają jednak sprzeciw wobec rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, likwidującego wliczanie do średniej ocen noty z religii/etyki. Uważają decyzję Ministerstwa za krzywdzącą uczniów uczęszczających na religię. Przypominają, że w trakcie konsultacji były wysyłane liczne petycje z całej Polski, niektóre zawierające kilkanaście tysięcy podpisów. Głos wielu tysięcy nauczycieli, wychowawców i rodziców nie został uwzględniony” – można przeczytać w komunikacie.

PRZECZYTAJ>>> Religia w szkołach. Trzeba znaleźć nową drogę

„Komisja apeluje o wzajemne zrozumienie”

Członkowie Komisji w dalszej części sprzeciwiają się także planowanym działaniom Ministra Edukacji w sprawie rozporządzenia o warunkach i sposobie organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

Reklama

Komisja Wychowania Katolickiego wyraziła nadzieję, wynikającą z działań powstałego Stowarzyszenia Katechetów Świeckich. „Jednocześnie wyraża chęć dalszej współpracy i dialogu celem wypracowania Statutu Stowarzyszenia pozwalającego na unormowanie Stowarzyszenia na płaszczyźnie prawa kościelnego” – podkreślono.

Na koniec zaapelowano do rodziców, wychowawców, nauczycieli oraz duchownych „o wzajemne zrozumienie i odpowiedzialną troskę o religijne wychowanie dzieci i młodzieży”. Komisja zapewniła, że stoi po stronie nauczycieli religii, rodziców i samych uczniów, którzy pragną, aby nauczanie lekcji religii odbywało się w szkole.

Pełną treść komunikatu można przeczytać TUTAJ.

Reklama

BP KEP/KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę