Nasze projekty

Kard. Ryś o religii w szkole: Dobrze, gdyby takie pomysły były ogłaszane po konsultacjach ze stroną kościelną

"I w konstytucji, i w konkordacie jest mowa o współpracy autonomicznych podmiotów i o wiele bardziej wolę tę formę" - o pomyśle zmniejszenia liczby godzin religii w szkołach mówił kard. Grzegorz Ryś.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

W rozmowie z red. Jackiem Żakowskim w „Poranku Radia TOK FM” kardynał Grzegorz Ryś odpowiedział na pytania dotyczące m.in. pomysłu zmniejszenia liczby godzin religii w szkołach do jednej w tygodniu.

Kardynał podkreślił, że takie pomysły powinny być także konsultowane ze stroną kościelną. Dobrze gdyby takie pomysły były ogłaszane jednak po jakichś konsultacjach ze stroną kościelną. One naprawdę nie muszą mieć formy jakiegoś wizualnego konfliktu, bo nikt go nie prowokuje po stronie kościelnej.

CZYTAJ: Religia w szkołach. Trzeba znaleźć nową drogę

Reklama

„W konstytucji nie ma zapisanego wprost świeckiego charakteru państwa”

Kardynał zaznaczył, że obecnie istnieje możliwość, aby dyrektor zwrócił się do biskupa o zmniejszenie liczby godzin religii do jednej i biskupi często wyrażają na to zgodę. Jacek Żakowski dziwił się jednak, czy tak to powinno wyglądać w świeckim państwie, że dyrektor szkoły musi prosić biskupa. Kard. Ryś nie czuł tu dysonansu.

W naszej konstytucji nie ma zapisanego wprost świeckiego charakteru państwa. I w konstytucji, i w konkordacie jest mowa o współpracy autonomicznych podmiotów i o wiele bardziej wolę tę formę – stwierdził. I przekonywał, że taka autonomia tutaj jest.

Gość TOK FM wyraźnie opowiedział się przy tym jako zwolennik religii w szkole. Dla mnie problemem nigdy nie była religia w szkole. Wydaje mi się, że dobrze, że jest – wskazał kard. Ryś. 

Reklama

Cała rozmowa dostępna jest TUTAJ.

tokfm.pl,PAP,zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę