Nasze projekty

„Nauczanie religii gwarantuje konkordat”. KEP odpowiada na plany nowej minister edukacji

Bp Artur Miziński, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, odniósł się do propozycji zmiany liczby godzin lekcji religii, którą zapowiedziała nowa minister edukacji, Barbara Nowacka. "Nauczanie katechezy w szkołach i przedszkolach publicznych jest zagwarantowane w konkordacie" - mówi bp Miziński.

fot. Episkopat.pl

Ograniczenie lekcji religii

W środę, 13 grudnia nowo wybrana minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmniejszenie liczby godzin lekcji religii. Jej zdaniem „dwie godziny lekcji religii to jest przesada”. Moja propozycja będzie polegała na ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwa. Jeżeli będzie decyzja samorządu, rodziców, że chcieliby tych godzin więcej, będzie to ich decyzja, w tym – decyzja finansowa – powiedziała Barbara Nowacka na antenie TVN24.

Nowa minister edukacji wytłumaczyła, że jej propozycja na początku będzie polegała na ograniczeniu„lekcji religii do jednej godziny”. Jak zapowiedziała, będzie pracować także nad tym, by oceny z religii „nie pojawiały się na świadectwach”.

ZOBACZ WIĘCEJ: Nowa minister edukacji chce zmian ws. lekcji religii. Episkopat odpowiada

Reklama

Odpowiedź KEP

Jak zauważył sekretarz KEP, bp Artur Miziński, „deklaracja pani minister edukacji, dotycząca nauczania religii w szkole, jest jej pomysłem na rozwiązanie sytuacji”. To, co proponuje, czy będzie proponować – bo to jest dopiero pierwszy głos z jej strony płynący, który nie był, na ile mi wiadomo, dyskutowany nawet w kręgach nowego rządu, a tym bardziej w relacji do Kościoła, więc nie wiadomo, czy jej głos będzie powszechnie przyjęty – to kwestia osobistego przekonania pani minister – powiedział bp Miziński w rozmowie z PAP.

Zauważył także, że nauczanie katechezy w szkołach i przedszkolach publicznych jest zagwarantowane w konkordacie. – Wszelkie prace nad tym powinny być prowadzone przede wszystkim w dialogu z Kościołem. Tutaj pierwszym organem, który jest do tego powołany, jest Komisja Wspólna przedstawicieli Rządu i Episkopatu – zaznaczył bp Miziński.

Religia w szkole a Konstytucja, Konkordat i ustawy

W Polsce katechizację w szkołach prowadzą Kościoły i związki wyznaniowe zarejestrowane w RP. Działają w tej kwestii na mocy art. 53 ust. 4 Konstytucji RP oraz m.in. na podstawie ustaw o stosunku państwa do danego Kościoła. Zazwyczaj jest tam zapisane, że Kościół „ma prawo do prowadzenia katechezy i nauczania religii”. Tak wskazuje np. art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 4 lipca 1991 r. o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Reklama

W przypadku Kościoła katolickiego o prawie do szkolnej katechezy mówi ponadto Konkordat. W art. 12 pkt. 1 zapisano: „Uznając prawo rodziców do religijnego wychowania dzieci oraz zasadę tolerancji, Państwo gwarantuje, że szkoły publiczne podstawowe i ponadpodstawowe oraz przedszkola, prowadzone przez organy administracji państwowej i samorządowej, organizują zgodnie z wolą zainteresowanych naukę religii w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych„. W pkt. 4 dodano, że: „W sprawach treści nauczania i wychowania religijnego nauczyciele religii podlegają przepisom i zarządzeniom kościelnym, a w innych sprawach przepisom państwowym”.

os, PAP, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę